2. prosince 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Těhotné by měly omezit kávu z kaváren, má více kofeinu

O kvalitě kávy napovídá pěna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O kvalitě kávy napovídá pěna. | foto: Shutterstock

Nastávající maminky by si měly dávat pozor na kávu, kterou si objednávají ve svých oblíbených kavárnách. Výzkum ukázal, že káva, jež se tam běžně prodává, obsahuje výrazně více kofeinu, než se doporučuje pro těhotné.

Vědci z Glasgowské univerzity zkoumali dvacítku espress z různých kaváren, z nichž některé byly součástí velkých řetězců, jež prodávají kávu i zákazníkům v Česku. Zjistili, že rozdíly v obsahu kofeinu jsou mezi nimi obrovské: nejsilnější espresso obsahovalo šestkrát větší množství této látky než to nejslabší. Stejný výsledek ukázaly i opakované testy, píše britský list The Daily Mail.

Nejsilnější espresso v sobě mělo 322 miligramů kofeinu. Za limit pro ženy, jež čekají dítě, se přitom považuje jen 200 miligramů kofeinu denně, což podle Daily Mail odpovídá asi čtyřem šálkům kávy po 50 miligramech kofeinu.

Těhotná žena

Velké množství kofeinu může vést k potratu či předčasnému porodu.

Takové kritérium splňovalo jediné z dvacítky zkoumaných espress. Těhotným, které nad míru holdují kávě a dalším nápojům s obsahem kofeinu, hrozí například, že potratí, nebo porodí před termínem.

Autoři výzkumu se domnívají, že podobně, nebo dokonce ještě hůře než espressa, na něž se zaměřili, na tom jsou capuccina nebo třeba latte.

"Lidé, pro které kofein může být nebezpečný, nevědomky přijímají daleko více této látky, než si vůbec dokážou představit," řekl Alan Crozier z lékařské fakulty Glasgowské univerzity. Chtěl by, aby úřady zpřísnily limity pro obsah kofeinu v nápojích a aby ho více kontrolovaly.

Mluvčí jedné z kavárenských sítí řekl, že na tom, že kofein není pro těhotné ženy dobrý, není nic nového. Připomněl, že k dostání je káva bez kofeinu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz