Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Téměř třetina lidí v Česku už darovala krev

Darování krve (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Darování krve (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Téměř třetina Češek a Čechů někdy darovala krev, 15 procent opakovaně. Vyplynulo to z průzkumu STEM/MARK pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Většina lidí vnímá dobrovolné dárcovství jako dobrý skutek, až 70 procentům ale brání v darování strach z bolesti, jehel či zdravotních následků odběru.

Ročně je v ČR provedeno přes 400 tisíc odběrů krve, z nich 90 procent bezpříspěvkových. V dubnovém průzkumu odpovídalo 510 lidí starších 15 let. Až 80 procent soudí, že popularizaci dárcovství by pomohla osvěta. Na ni je zaměřena osvětová kampaň VZP, která v těchto dnech startuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Úroveň znalostí podle průzkumu přitom není až tak špatná. Více než polovina lidí ví, že krev mohou darovat čtyřikrát ročně a kde je jejich nejbližší transfuzní stanice. Nejčastěji to je do deseti kilometrů od bydliště.

"Většina obyvatel vnímá dobrovolné dárcovství krve jako dobrý skutek, pomoc druhým či dokonce záchranu života," komentovala výsledky Kateřina Pulkrábková z oddělení externí komunikace VZP. Dvě třetiny dotázaných mají aktivní dárce krve v okruhu svých přátel.

Daruj krev

Součástí kampaně VZP je mobilní aplikace Daruj krev s VZP. Uživatelé zjistí vše o odběru krve, vstupním vyšetření, kdy a kde mohou krev darovat, či jaký je aktuální stav krevních zásob v jejich domovské transfuzní stanici. Najdou informace o požadovaném zdravotním stavu dárce, přehled nemocí, které z dárcovství vylučují, a doporučení pro bezproblémové zotavení po odběru.

Mobilní aplikace Daruj krev s VZP je pro operační systémy iOS (iPhone, iPad) a Android. Je zdarma ke stažení na AppStore a na portálu Google Play.

Tři čtvrtiny lidí uvedly, že mají celkem jasnou představu o tom, co se děje při odběru krve. Chybí jim ale více informací o tom, jak může darovaná krev pomoci. Tato odpověď byla dokonce častější než motivace formou úlev, benefitů a odměn, včetně finančních.

Nárůst počtu dárců brzdí i všeobecné přesvědčení, že dárcem krve se může stát jen zcela zdravý člověk. Řada možných dárců se tak cítí vyřazena a nezajímá se o přesné podmínky zdravotní způsobilosti. Podle lékařky transfuzní stanice Všeobecné fakultní nemocnice Daniely Duškové může být dárcem krve člověk, jehož zdravotní stav je takový, že není ohrožen darováním krve ani on ani příjemce.

"Neplatí tedy, že darovat krev nebo její složky může pouze absolutně zdravý člověk, který nikdy neprodělal žádné onemocnění," upozornila s tím, že jsou ale důvody, pro které je nutno někdy darování krve odložit, nebo dokonce vylučují člověka z registru dárců natrvalo.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!