Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Thajské masáži se lze v Bangkoku poddat i vyučit. Základní kurz stojí přes šest tisíc

Zdraví

  7:00
Thajské masáže jsou patrně v zahraničí nejznámějším projevem thajské národní kultury a jsou svého druhu úspěšným „vývozním artiklem“ země jihovýchodní Asie. Početné masážní salony poskytující tyto tradiční procedury se nacházejí i v českých městech. Třebaže kurzy thajské masáže poskytují i některá česká výuková centra, opravdové a zaručeně kvalitní specializované školy, schválené thajskými úřady, lze absolvovat jen v Thajsku. Výuková centra nejslavnější školy thajských masáží Vat Po v Bangkoku jsou soustředěna do areálu stejnojmenného slavného chrámu a jeho sousedství.
Thajská masáž - ilustrační foto

Thajská masáž - ilustrační foto foto: Reprofoto

Thajsko je na svou světoznámou tradici masáží a léčebných procedur patřičně hrdé. Není proto divu, že zažádalo o zařazení thajské masáže, označované někdy jako „jóga pro líné“, na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Žádost je nyní ve fázi posuzování, potvrdila Saovapa Džongkitipongová z thajského ministerstva zdravotnictví.

Není náhodou, že nejznámější školy thajské masáže jsou přidruženy k chrámovému komplexu Vat Po, který je zároveň považován za první thajskou otevřenou univerzitu. Poté, co král Ráma I. založil v roce 1782 Bangkok, Vat Po se stal královským klášterem prvního stupně a zároveň centrem thajského umění a vzdělanosti, kde byly shromažďovány a v praxi uplatňovány vědomosti o tradičním léčitelství, včetně receptů a způsobu léčení a diagnózy nemocí.

V roce 1955 tu byla oficiálně otevřena škola tradičního thajského léčitelství a masáže a byla jako první schválená thajským ministerstvem školství. Vedle masáží se tu vyučuje thajské léčitelství, farmakologie a ošetřovatelství.

Tradiční thajská masáž Vat Po je známá po celém světě a mnoho thajských a zahraničních absolventů působí na celém světě v masážních salonech nebo v lázeňství. Škola se může pochlubit absolventy ze 135 zemí světa.

Základní kurz za šest tisíc, profesionální vyjde na 42 tisíc

O získání příslušného certifikátu usiluje i Brazilka Thais Berbeová žijící už pět let v Irsku. „Poslal mě sem šéf, což je hezké. Masážemi se už živím a toto je rozšíření mé kvalifikace. V Irsku je o thajské masáže velký zájem,“ řekla studentka. „Jsem tu velmi spokojená. Učitelé jsou velmi dobří a milí,“ pochvaluje si Berbeová.

Základní kurz všeobecné thajské masáže stojí 9500 bahtů (asi 6200 Kč) a lze ho absolvovat během pěti dnů. Pokud chce ale člověk získat certifikát profesionála, musí si připravit až 42 000 bahtů a vyhradit si čas na nejméně měsíc intenzivního kurzu.

Profesionálkou se chce stát také Íránka Leili z jednoho teheránského masážního salonu. „Můj šéf mě sem poslal na praxi. Říkal, že tady mohu získat dobrý certifikát. Možná budu sama thajské masáže v Íránu vyučovat. Tady se učím thajskou masáž, masáž nohou, olejovou masáž a pokročilou thajskou masáž. Íránci thajskou masáž milují,“ potvrzuje návštěvnice kurzu.

„Kurzy jsou otevřené každému. Zájem o ně má mnoho lidí, přicházejí snad ze všech zemí, Evropané tvoří asi 20 procent,“ řekla masérka a instruktorka Kančaja Rodsupová. Školu podle ní absolvuje na 10 000 lidí ročně. „Certifikát získá 70 procent studentů. Ti, kteří neprojdou, mohou absolvovat další kurz. Víme, že mnozí se chtějí thajskými masážemi živit a je i v našem zájmu, aby kurz zvládli,“ řekla Rodsupová, která je jednou z 45 instruktorek působících na škole.

‚Thajská masáž zlepšuje imunitu‘

Obecný kurz thajské masáže zabere dohromady pouze 30 hodin. Právě tento základní kurz seznamuje studenty s technikami, které jsou i ve světě uznávané jako masážní styl Vat Po. Studenti začnou nácvikem relaxační masáže a poté jsou zasvěcováni do umění uvolňování svalů i úlevy od bolesti těla či hlavy. „Thajská masáž určitě pomáhá nejen stimulovat krevní oběh a lymfatickou soustavu, ale také zlepšuje imunitu, která je důležitá pro dlouhověkost,“ zdůrazňuje Rodsupová.

Ve Vat Po lze navštěvovat specializované kurzy zaměřené na dětské nebo ženské masáže nebo dokonce na jednotlivé tělní partie - masáže nohou, obličeje nebo dokonce anticelulitidové masáže, nebo olejové a aromaterapeutické masáže. Mnohé z těchto postupů v sobě přitom nevycházejí jen z thajské tradice, ale také z čínského a indického léčitelství.

Thajští absolventi kurzu se mohou uplatnit třeba v bangkockém luxusním salonu Divana, které by se dalo označit za masážní salon, wellness centrum a terapeutické středisko v jednom. Tradiční thajská masáž tvoří jen část služeb, které podnik založený v roce 2001 nabízí v kombinaci s koupelemi, aromaterapií či akupunkturou a ájurvédou. Pořídit tu lze například také balíček léčebných procedur zaměřených na podpoření dlouhověkosti.

„Snažíme se reagovat na prodlužování věku života a na druhou stranu na uspěchaný životní styl, který je právě v asijských zemích zvlášť patrný. My lidem vracíme energii,“ řekla ředitelka podniku Apiradí Herunramdedžová. Osmdesát procent zákazníků však tvoří cizinci, včetně prominentů jako je jistý princ z Abú Dabí. „V Thajsku ve své komplexnosti nemáme konkurenci. Důležitý je pro nás nejen produkt, ale i proces,“ zdůraznila Herunramdedžová. Polovina zákazníků se podle ní vrací.

Divana má 50 poboček, 300 zaměstnanců i vlastní kosmetické a léčivé přípravky, které nabízí svým klientům například hotely řetězce Mariott nebo aerolinky Thai Airways.

Autor: