Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Společnost nutí kuřáky odhodit cigarety. Nezdravé jsou ale i náhrady

Elektronická cigareta. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektronická cigareta. (Ilustrační foto.) | foto: Shutterstock

Velmi rozšířené jsou takzvané elektronické cigarety, tedy přístroje, pomocí kterých kuřák vdechuje páry převážně s nikotinem. Směs nikotinu a dalších ingrediencí se nespaluje při asi 900 stupních Celsia jako u klasických cigaret, ale zahřívá se pomocí lithiové baterie na teplotu kolem 60 stupňů Celsia.

„Nikotin je v kapsli rozpuštěn v propylenglykolu nebo glycerinu, z nichž zahříváním vznikají látky, zařazené mezi možné lidské karcinogeny,“ vysvětluje profesorka Drahoslava Hrubá z Ústavu ochrany a podpory zdraví Masarykovy univerzity v Brně. „Kromě toho se do směsi přidávají další přídavky, které mají zvýšit atraktivitu chuti a vůně. V současné době je známých asi 800 druhů. Spotřebitel si ale může vlastní iniciativou různé směsi smíchat, a vytvořit tak zcela nedefinovatelnou směs, jejíž páry vdechuje. Manipulací s napětím baterie lze také dosáhnout vyšších koncentrací páry, kterou vdechuje.“

Podivná směs v plicích

Posoudit škodlivost e-cigaret přesnými vyšetřeními v laboratořích není podle jejích slov možné. „Směsi, které se vyskytují nejčastěji, byly analyzovány a přinesly poznatky, že vdechovaný a vydechovaný kouř není čistá vodní pára, jak slýcháme v reklamách. Kromě nikotinu obsahuje různé toxické kovy, karcinogeny, látky na bázi asfaltu, ale v menších množstvích než u tradičních tabákových cigaret. Akutní účinky na respirační a srdečně-cévní ústrojí jsou však podobné,“ hodnotí profesorka Hrubá.

„Obsah látek v zakouřeném ovzduší je nižší, takže i riziko u nekuřáků, kteří tam jsou, je menší. Není však nulové. Americké aerolinie například vztahují zákaz kouření na palubách letadel i na elektronické výrobky,“ připomíná Drahoslava Hrubá.

Zatím podle ní neexistují žádné poznatky o tom, jaké zdravotní následky mohou mít dlouholetí kuřáci e-cigaret. Neužívají se totiž tak dlouho, aby se studie mohly uskutečnit. Ví se však, že lithiové baterie občas vybuchují a vyvolávají požáry nebo poškození držitelů e-cigaret. V USA bylo již popsáno více než padesát případů, další se vyskytly v Británii.

K výrobkům, ve kterých se tabák také spaluje, patří vodní dýmka. Její obliba v posledních letech překročila historické hranice muslimských států na Blízkém východě a v Asii a je vyhledávána i ve vyspělých zemích Severní Ameriky a Evropy.

Probublávání vodou nepomůže

„Lidé se mylně domnívají, že vodní dýmka poskytuje zdravější kouření, protože se chemické škodliviny zadržují ve vodě, kterou dým probublává. Je to omyl. Voda zachycuje jen část škodlivin. Jejím úkolem je dým ochlazovat. Vykouří-li kuřák celý obvyklý obsah vodní dýmky, vdechne mnohokrát více kouře než z klasické cigarety a s ním i větší obsah škodlivin,“ upozorňuje Drahoslava Hrubá.

Kuřák vodní dýmky musí při potáhnutí překonávat odpor vody i dlouhé hadice s náustkem, takže jeho úsilí vdechování je vyšší a kouř se dostává i do periferních oblastí dolních dýchacích cest.

Zákaz kouření (ilustrační foto)

„Pro kontaminaci zevního prostředí jsou vodní dýmky rovněž nebezpečnější: vyšší koncentrace emisí produkuje i dřevěné uhlí, na kterém se směs tabáku a dalších ingrediencí spaluje. Podle zahraničních studií se už po dvou hodinách kouření vodních dýmek v kavárnách a restauracích vyskytovaly koncentrace oxidu uhelnatého a jemných prašných částic v hodnotách, které přesahují bezpečné limity pro pracovní prostředí,“ pokračuje profesorka Hrubá.

„Při skupinovém užívání vodní dýmky hrozí riziko přenosu patogenních mikroorganismů z horních cest dýchacích a dutiny ústní; některé jsou původci velmi závažných onemocnění, jako je tuberkulóza nebo žloutenka,“ varuje. Kromě výrobků, které tabák spalují nebo nikotin zahřívají, existuje ještě takzvaný bezdýmný tabák (šňupací, žvýkací), kterým uživatel poškozuje jen sám sebe, ale ne své okolí.

Kdepak zlepšení výkonu

Zajímavé je srovnávání psychické a fyzické výkonnosti u kuřáků a nekuřáků. Ukazuje totiž, že se příliš neliší, pokud při testech mohou kuřáci kouřit. V případě, že musí abstinovat, je jejich výkonnost významně snížená. „Znamená to, že kouření výkonnost absolutně nezvyšuje, ale naopak při abstinenci nastupuje nervozita, snížená pozornost a soustředění, které provází touha po nikotinu. Tento efekt je také nejčastější příčinou nezdarů při pokusech o odvykání kouření,“ konstatuje profesorka Hrubá.

Se stárnutím populace se zvyšuje výskyt senilní demence, Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Hledají se nejen léky, ale i rizikové faktory, které nemoc způsobují. „V podstatě všechny epidemiologické studie našly ochranné účinky nikotinu u Parkinsonovy nemoci. U kuřáků je její výskyt zhruba třetinový v porovnání s nekuřáky, a dlouhodobá abstinence postupně riziko zvyšuje. V experimentech na zvířatech se ukázalo, že nikotin snižuje toxicitu látek, které u zvířat Parkinsonovu nemoc vyvolávají. Děje se to ale jen tehdy, je-li podáván v malých dávkách. Vysoké dávky mají účinek opačný,“ doplňuje Drahoslava Hrubá.

Zhoršování paměti

Rovněž narušení paměťových funkcí je podle epidemiologických studií výraznější nejen u kouřících seniorů nad 65 let, ale i kuřáků ve středním věku, tedy 30 až 60 let. Jde o úbytek schopnosti učení, audiovizuální a pracovní paměti, schopnosti pamatovat si aktivity ze dne na den, k tomu se zhoršuje slovní zásoba i plynulost řeči. Zhoršování probíhalo rychleji u silných a dlouhodobých kuřáků. Naopak zanechání kouření tento degenerativní proces zpomalilo.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Advantage Consulting, s.r.o.
MECHANIK STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 26 000 - 31 000 Kč