Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tlouštíci v USA mohou svůj apetit blokovat ovladačem

USA

  21:23
NEW YORK - Americká zdravotnická kontrola vypustila do světa speciální implantát proti obezitě, který má blokovat apetit tlouštíků přerušením nervových spojů mezi žaludkem a mozkem. Souhlas kontrolorů dostal aparát společnosti EnteroMedics, který mohou lékaři nebo i pacienti ovládat na dálku.
Dítě s hamburgerem (ilustrační foto)

Dítě s hamburgerem (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Elektrody zašité do břicha mají stimulovat nervový systém, který dodává příslušnému mozkovému centru informaci o tom, zda žaludek je prázdný nebo plný. Příjemci aparátu mají být lidé stižení chronickou obezitou a další doprovodnou nemocí, například cukrovkou. Po bandáži žaludku, schválené v USA v roce 2007, jde o první nástroj pro boj s obezitou posvěcený americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Nové zařízení budou dostávat osoby starší 18 let, jejichž boj s nadváhou byl dosud beznadějně marný. Energii aparátu dodává baterie, kterou je třeba jednou týdně dobít. Implantát je podle výrobce schválen i v Evropě a Austrálii, i když v prodeji tam zatím není. O ceně se americké informační zdroje nezmiňují.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!