11. listopadu 2014 6:46 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Trápí vás podzimní deprese? Zkuste si naordinovat bylinky

Zoufalá žena - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zoufalá žena - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Nespavost, úzkost a špatná nálada. Pokud na sobě delší dobu pozorujete tyto příznaky, může se jednat o podzimní depresi. Jak s ní bojovat, pokud nechcete chodit k lékaři či polykat prášky? Zkuste bylinky, které nezatěžují organismus prakticky nemají žádné vedlejší účinky.

Jednou z osvědčených bylinek, která funguje jako zlepšovač nálady je heřmánek. Nejvíce pomáhá právě při nespavosti, stejně jako například třezalka či meduňka. Heřmánkový čaj ale nepomáhá jen když nemůžete spát, ale také při zažívacích potížích či v případě, že máte žaludeční křeče. Heřmánek totiž uvolňuje svalové kontrakce, zejména hladké svalstvo střev.

Na stres jedině šalvěj

Mezi další rostliny, které dokážou zvednout náladu patří šalvěj, meduňka, nebo dobromysl. Šalvěj lékařská je známá svými blahodárnými účinky na organismus. Lze ji použít jako přírodní desinfekci a má antibakteriální účinky.

Šalvěj

Pomáhá při nachlazení a zlepšuje trávení. Pomáhá proti plynatosti, stimuluje trávení a funkci žlučníku. Látky, které šalvěj obsahuje, zabírají v boji proti nadměrnému pocení. Navíc má celkově uklidňující účinky na organismus, například při nervovém vypětí, stresu a nespavosti.

I meduňka je známá tím, že zbavuje tělo přecitlivělosti, nervového vypětí a stresu, právě díky tomu se užívá při nespavosti. Celkově zklidňuje organismus a uklidňuje mysli.

Už svým názvem dobromysl říká, jaké účinky má. Je to bylinka s antidepresivními účinky, vhodná na bolesti hlavy způsobené stresy, při poruchách spánku a také při nechutenství a zažívacích problémech.

Bazalka a vanilka pomáhají proti úzkostným stavům, depresím a nervozitě, podporují koncentraci a tiší bolest hlavy. Levandule uklidňuje, pomáhá při potížích se spánkem a bolest hlavy tiší také i přes své výrazné aroma. Jasmín a růže jsou silně antidepresivní, navozují optimismus.

Deprese

Deprese je typickým příkladem onemocnění, jehož vinou se lidé uzavírají sami do sebe, ztrácejí sebevědomí a trpí zpřetrhanými sociálními kontakty se svými nejbližšími i okolím.

apeAlena Pecháčková