Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Třetina dětí, co okusila cigaretu, kouří pravidelně

Zdraví

  7:00
Třetina dětí, které zkoušely kouřit, se už na střední škole stane pravidelnými kuřáky, zjistili odborníci na léčení závislosti na tabáku. Varující podle nich je, že u dětí vzniká závislost rychleji než u dospělých.
Kouření dětí - ilustrační foto.

Kouření dětí - ilustrační foto. foto: Reprofoto

Devět kuřáků z deseti začne kouřit před dovršením 18 let. Většina přiznává, že by se rádi svého návyku zbavili. Světový den bez tabáku 31. května připomene zdravotní rizika kouření.

"Čím dříve začne dítě kouřit, tím vyšší má riziko, že se stane pravidelným kuřákem, a zároveň má menší šanci, že s kouřením přestane," zjistili odborníci.

Upozornili, že i mladé kuřáky mohou trápit abstinenční příznaky. Mohou mít silné nutkání kouřit a jsou podráždění, když kouřit nemohou. Většina kouřících dětí si přitom podle průzkumu myslí, že na tabáku závislé nejsou. Soudí, že kdykoli se rozhodnou, s kouřením přestanou.

Kouření škodí od hlavy až k patě
Podle studií mezi americkými studenty si jen tři procenta pravidelně kouřících středoškoláků myslí, že budou kouřit i v dospělosti. Ve skutečnosti kouří z těchto dotázaných v dospělosti 60 procent.

Lékaři se shodují v tom, že kouření poškozuje zdraví. Varování je i na cigaretových krabičkách. Například až 90 procent případů rakoviny plic je u kuřáků. Kouření podle odborníků škodí "od hlavy k patě". Působením nikotinu a dalších složek tabáku jsou poškozovány mozkové cévy. Hrozí mozková mrtvice. Kdo tabák šňupe, riskuje poškození až vznik děr v nosní přepážce.

Odvykání kouření - ilustrační foto

Poškozeny mohou být také cévy očí a uší, což vede ke zhoršení zraku a sluchu, ve zvýšené míře hrozí šedý zákal.

Srdce je ohrožováno poškozením cév, které ho vyživují. Stoupá riziko srdečního infarktu. Plíce ohrožuje nejen rakovina, s dlouholetým kouřením se vyvíjí chronický zánět průdušek a jiná plicní onemocnění. Kuřáci se mnohem hůř vypořádávají s infekcemi dýchacích cest.

Kuřáci mohou vyměnit krabičku cigaretovou za nekuřáckou

Kuřáci mohou v úterý v happeningové akci ke Světovému dni bez tabáku vyměnit na náměstí Republiky v Praze od 09:00 do 18:00 cigaretovou krabičku za malovanou nekuřáckou krabičku, kterou vyrobily děti z pražských základních škol. Malí školáci tak vyjádřili svoji podporu kuřákům v jejich rozhodnutí přestat kouřit.

"Krabička malovaná dětmi bude pro kuřáky odměnou za jejich rozhodnutí s kouřením přestat," řekla šéfka pořádající České koalice proti tabáku Kateřina Langerová.

Zájemci se mohou poradit v informativním stánku s konzultanty Linky pro odvykání kouření, kteří budou zájemcům měřit obsah oxidu uhelnatého ve vydechovaném vzduchu.

Kampaň ke světovému dni na podporu nekouření se bude konat v úterý na celém světě. Každoročně umírá celosvětově na následky kouření přes pět milionů lidí a tento počet neustále roste.

Ženy kuřačky mají často problém otěhotnět
Také trávení je kouřením nepříznivě ovlivněno. Změny chuti, snížená chuť k jídlu a poruchy vstřebávání živin ve střevech hrozí každému kuřákovi. Játra jsou zatížena odbouráváním toxických zplodin z kouření. Stoupá riziko rakoviny trávicího ústrojí, močového systému a dalších vnitřností.

Kouření ovlivňuje také plodnost - ženy kuřačky mívají problém otěhotnět, jejich dětí mívají nižší porodní váhu a jsou častěji nemocné. Plodnost mužů kuřáků je také snížena.

Autoři: ,

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Mohlo by vás zajímat