Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Třetina dětí se rodí v centrech pro rizikové novorozence

Novorozeně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novorozeně | foto: Shutterstock

PRAHA Třetina dětí se loni v narodila ve specializovaných perinatologických centrech vybavených ARO nebo JIP, kde poskytují péči vysoce rizikovým novorozencům.

Centra jsou zpravidla ve fakultních a velkých regionálních nemocnicích. Informují o tom statistici na svém webu. Dalších 18 procent dětí se narodilo v intermediárních centrech vybavených pro novorozence mírně až středně nezralé.

Celkem se loni živě narodilo 108 673 dětí, je to o 8480 méně než rok předtím. Nejvíc dětí na 1000 obyvatel se narodilo ve Středočeském kraji (11,4) a v Praze (11,3), nejméně v krajích Zlínském (9,4) a Moravskoslezském (9,6).

Osm procent dětí má méně než 2,5 kila

Dvě třetiny novorozenců vážily mezi třemi až čtyřmi kilogramy. V průměru měly novorozené dívky hmotnost nižší než chlapci. Téměř osm procent dětí se narodilo s nízkou porodní váhou pod 2500 gramů, v případě dívek 8,3 procenta, chlapců 6,9 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

Poměrně vysoký podíl dětí s nízkou porodní hmotností má podle statistiků více příčin - narůstá počet dětí narozených po umělém oplodnění, dětí z vícečetných porodů a zvyšuje se průměrný věk matek při porodu. Stále větší podíl žen tedy je v riziku předčasného porodu.

Lékařská věda, postupy a přístroje jsou na takové úrovni, že se často podaří zachránit děti narozené ve 26. týdnu těhotenství nebo i dříve.

Zvyšuje se také podíl matek jiné než české národnosti, například asijského původu, kde je běžná nižší průměrná hmotnost.

Narozeni před 33. týdnem

Více než čtyři pětiny dětí se narodily ve stanoveném termínu, tedy v rozmezí dvou týdnů před nebo po vypočteném datu 40 týdnů. Předčasně, tedy do začátku 38. týdne těhotenství, se narodilo 8987 dětí (osm procent) a do začátku 33. týdne těhotenství 1120 dětí (jedno procento).

ČTĚTE TAKÉ:

Mimo zdravotnické zařízení se narodilo 331 dětí, statistici neevidují, zda se to stalo doma či cestou do porodnice a zda byl porod takto plánován, nebo to byla "nehoda". Počet dětí narozených mimo zdravotnické zařízení se dlouhodobě pohybuje kolem 300 za rok.

Do týdne po narození bylo propuštěno 90 procent dětí. Nepřetržitě bylo déle než tři měsíce od narození hospitalizováno 244 dětí, během hospitalizace zemřelo 189 novorozenců.

,
Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...