Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Třetina prvňáčků má deformovaná chodidla, většinou špatnou obuví, vinou rodičů

Malá, zranitelná dětská chodidla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malá, zranitelná dětská chodidla | foto: Shutterstock

PRAHA Třetina prvňáčků má deformovaná chodidla, trápí je například ploché nohy nebo vybočené malíčky. Příčinou je většinou nekvalitní a nevhodná obuv, která zabraňuje správnému postavení a funkci nohy.

Řekla to primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová. Podle ní mnoho rodičů výběr správného dětského obutí podceňuje a nedbá na prevenci.

„Vedle bolestivosti to může mít za následek i trvalé změny nohou a páteře, které si mohou vyžádat, obvykle až v dospělosti, i operační řešení,“ uvedla lékařka se specializací na problémy pohybového aparátu.

Rodičům radí, aby při stížnostech potomka na bolest nohou se přesvědčili, zda není příčina v obuvi, která nemusí správně držet dětskou nohu, má špatnou velikost či je vyrobena z nevhodného materiálu.

Plochá noha je velký problém

„Zkuste si nejdřív dětskou nožičku prohlédnout. Všímejte si hlavně tvaru a symetrie plosky nohy. Zdravé chodidlo je obloukovitě vyklenuté, bez deformit prstů, otlaků, mozolů či jiných výrůstků,“ popsala. Pokud si rodiče nejsou jisti, měli by vyhledat odborného lékaře, který dítě vyšetří, ukáže vhodné cviky pro zdravé nohy, případně navrhne rehabilitaci.

Když noha není zdravá, nemůže správně plnit svoji funkci při chůzi. Páteř navíc je vystavena vyšší zátěži, což se projevuje bolestí. Právě bolest je prvním příznakem, že něco není v pořádku. „Dětská noha roste rychle, proto nezapomínejte pravidelně kontrolovat, zda jsou boty dostatečně velké,“ uvedla lékařka. Nejvhodnější obuv pro děti je z přírodních materiálů, dodala.

Dětské noze neprospívá dlouhé chození po tvrdém povrchu, jako je dlažba měst či pevné podlahy v supermarketech. Naopak je dobré dětem v létě čas od času dopřát běhání naboso po trávě nebo písku, prospívá to vývoji jejich nohou, shrnula primářka.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....