Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Tři pojišťovny léčbu protony uhradí, pacient musí mít doporučení

Zdraví

  19:00
Tři největší zdravotní pojišťovny s více než osmi miliony klientů dnes ve společném prohlášení oznámily, že léčbu protony vždy uhradí onkologickým pacientům, kterým ji doporučí lékař z komplexního onkologického centra.

Protonové centrum foto: ČTK

Zhruba 400 000 klientů těchto tří pojišťoven je onkologicky nemocných. Několik už se jich léčilo v pražském Protonovém centru, které nemá smlouvu s žádnou českou pojišťovnou.

Spor je o cenu léčby, podle pojišťoven vyjde v zahraničních centrech levněji, pražské centrum tvrdí opak. Praha chce za léčbu prostaty 250 000 korun, v českých centrech s klasickými zářiči prý je za 348 000 korun.

Léčbu v Mnichově podle centra prodraží to, že pojišťovna hradí také ubytování, cestovné, stravu a služby tlumočníka. Společné prohlášení vydaly Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV) s 1,2 miliony klientů, Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) s 6,09 miliony klientů a Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) s 1,18 miliony klientů.

Pojišťovny klamou klienty

Podle mluvčího pražského Protonového centra Vladimíra Šulce české zdravotní pojišťovny v čele s VZP klamou klienty a znemožňují jim přístup k nejmodernější léčbě rakoviny. VZP podle něj odmítla uzavřít výhodnou smlouvu, která by jí zaručila platbu půl milionu korun za pacienta. Rovná se to zhruba paušálu, který VZP sjednala s mnichovským centrem.

"Namísto stovek českých pacientů tak umožní účinnou a šetrnou léčbu patrně jen několika jedincům, kteří navíc budou muset čekat dlouhé týdny v pořadníku na zahájení léčby," řekl Šulc.

Tři pojišťovny ve společném prohlášení vyjmenovaly klienty, jimž už léčbu uhradily, případně o ní jednají. Prvního českého pacienta uhradila ZPMV, za léčbu devětatřicetiletého muže s nádorem mozku dala 992.500 korun, za 37 ozáření po 26.000 korunách, plus vyšetření a další náklady.

Protonové centrum

VZP uhradila schválenou léčbu pacientky za více než 720 000 korun. V druhém případě, kdy pražské centrum začalo léčit bez projednání s VZP, dosáhla částka 996 000 korun. ČPZP zatím neměla žádného klienta, který by léčbu protony potřeboval, uvádí se v prohlášení.

Léčba protony není v Česku hrazena z veřejného zdravotního pojištění, proto pojišťovny podle svých mluvčích volí centrum, které poskytne léčbu za nejpřijatelnějších finančních podmínek a má dlouholeté zkušenosti.

"Optimální podmínky nabízí například Rinecker Proton Therapy Center v Mnichově, kde stojí léčení v některých případech až o polovinu méně než v Praze," uvádí se v prohlášení.

ČTĚTE TAKÉ:

V současné době má ZPMV další dva klienty s doporučením na protonovou léčbu. Jde o devítiletého chlapce s nádorem mezihrudí. Potřebuje 39 ozáření, pražské centrum prý žádá při ceně jednoho ozáření 26 000 korun celkem 1 014 000 korun. "Kalkulace mnichovského centra je 13 800 za jedno ozáření, celkem 538.200 korun. ZPMV tedy schválila léčbu v Mnichově," uvádí se v prohlášení.

Léčbu v Mnichově schválila ZPMV i u čtrnáctileté dívky se stejným typem nádoru. "Byla však převzata a ozářena pražským centrem bez vědomí ZPMV," uvádí se v prohlášení. Šulc k tomu uvedl, že si účtovali 400 000 korun, ZPMV na výzvu k jednání ale nereagovala.

Také léčbu devětatřicetileté ženy s nádorem mozku schválila ZPMV v Mnichově. Potřebuje 27 ozáření, v Praze jedno za 26.000, celkem za 702.000 korun, v Mnichově za 18.900 jedno ozáření, celkem za 510 000 korun. VZP má s Mnichovem domluvený paušál 502 000 korun za pacienta bez ohledu na počet ozařování.

VZP nyní jedná s Prahou o protonové léčbě desetiletého chlapce, jeho stav a probíhající chemoterapie neumožňují převoz do ciziny. "Pražské centrum začátkem týdne informovalo, že začalo s ozařováním dalšího klienta VZP - sedmiletého chlapce. Poskytlo VZP nacionále, v registru pojištěnců VZP ale neexistuje," uvádí se v prohlášení.

Spor s pojišťovnami

Soukromé Protonové centrum na Bulovce bylo podle aktuálních údajů Šulce vybudováno a vybaveno za 3,5 miliardy korun. Spor s českými zdravotními pojišťovnami začal poté, co VZP odmítla uznat platnost smlouvy o smlouvě budoucí, v roce 2006 ji podepsal nucený správce. Protonové centrum by při léčbě plánovaného počtu pacientů a dané ceně ozáření mohlo získat přes miliardu korun ročně. VZP dala na centrum trestní oznámení, správní rada pověřila ředitele VZP, aby zájmy pojišťovny hájil i soudně. Centrum podalo žalobu na zaplacení smluvní pokuty k rozhodčímu soudu.

VZP tento týden pohrozila centru soudní exekucí, dluží prý na zdravotním pojištění za zaměstnance. Centrum na to dnes reagovalo oznámením, že zaměstnanci, kteří jsou u VZP pojištěni, přejdou od ledna k jiné zdravotní pojišťovně. Je to celkem 60 procent zaměstnanců centra.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!