Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
9. července 2010 10:20 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Tři šálky kávy denně neškodí. Těhotné ženy si mohou dopřát jeden

Káva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Káva. | foto: Shutterstock

Máte-li rádi kávu a jste-li zdraví, můžete denně vypít až tři šálky. Jeden šálek kávy podle gynekologa a sexuologa Zlatko Pastora nevadí ani ženám v těhotenství. Neohrozí ani plod. Ideální je v tomto období bezkofeinová varianta.

Pastor upozornil, že kofein je i v energetických nápojích, ženy by si to měly hlídat. Nápoje pijí i malé děti, pro ně není kofein vhodný.

"Pozitivní přínos kávy je v tom, že dělá člověku dobře, stimuluje ho. Je to společenský nápoj, posezení u kávy je spojeno s relaxací," shrnul Pastor. Z hlediska sexuologického žádný zásadní přínos nevidí, káva není afrodiziakum. "Určitě ale je větší šance, že partner nebo partnerka při sexu neusnou, když si předtím dají dobrou kávu," podotkl.

Podle odborníka na zdravou výživu docenta Pavla Kohouta, který je garantem Institutu kávy, má káva příznivé zdravotní účinky a má i funkci společenskou. Dětem ji nedoporučuje hlavně kvůli její funkci společenské, aby si nezvykaly vysedávat po kavárnách.

Kultura kaváren
Dospělí by podle Kohouta ale měli vyzkoušet různé druhy a úpravy kávy a naučit se kulturu pití kávy. "Je škoda, že v ČR není více kaváren vídeňského typu, kde si člověk sedne, přečte noviny, popřemýšlí a nikdo ho nevyhazuje," řekl a připomněl, že právě v těchto kavárnách vznikla velká literární a hudební díla. "K této kultuře bychom se měli vrátit," řekl.

Kohout přiznal, že je garantem Institutu kávy právě proto, aby pomohl bořit mýty s kávou spojené. "Není to takový démon, jak to někdy podle těchto mýtů vypadá, ale není to ani všelék," upozornil.

Zdravý člověk může vypít 4 až 6 šálků denně
Káva podle řady studií snižuje riziko demence a cukrovky druhého typu, která souvisí s obezitou. Mírně snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Zdravý člověk může vypít čtyři až šest šálků denně. Lidem s vyšším tlakem dovolují lékaři jeden šálek denně.

Vyvarovat by se jí měli lidé s trávicími problémy, protože zvyšuje tvorbu kyseliny solné v žaludku a zhoršuje vředovou chorobu. Sama káva ji ale nevyvolá. Zdravému člověku nevadí vyšší tvorba kyseliny solné, naopak pomůže zabít bakterie, které by mu mohly škodit.

Pro zdraví je bezpečné přijmout 200 až 300 miligramů kofeinu denně, zdraví ohrožuje 900 až 1000 miligramů, pokud jsou přijaty v krátké době, což hrozí z energetických nápojů. Otrava kofeinem se projeví zrychlením tepu, když stoupne nad 180, je nutné vyhledat lékaře. Podá léky na srdce a pro uklidnění, Kohout se prý už s takovými případy v ordinaci setkal.

První zprávy o vlivu kávy na lidský organismus jsou zhruba z roku 1820, kdy německý vědec Friedlieb Ferdinand Runge napsal, že v semenech kávy je alkaloid kofein povzbuzující činnost srdce, mozku, nervů, ledvin a svalů.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.