13. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Trombóza je dědičná. Je nutná preventivní léčba

Křečové žíly (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Křečové žíly (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Trombotické centrum ve Všeobecné fakultní nemocnici vypracovalo postup pro vyhledávání pacientů s dědičným sklonem k trombóze. Je tak možné nasadit jim včas preventivní léčbu

Při tomto onemocnění se tvoří v cévách sraženiny a ucpou je. Vzniká tak tromboembolie, která je třetí nejčastější příčinou úmrtí ze srdečně-cévních onemocnění, hned po infarktu myokardu a mozkové mrtvici.

"Na plicní embolii umírá v Evropě půl milionu lidí ročně, přestože tomuto onemocnění lze zabránit vhodnou prevencí," řekl primář centra Jan Kvasnička.

ČTĚTE TAKÉ:


Až v polovině případů se podle něj zjistí u pacientů po prodělané tromboembolické nemoci dědičná příčina. Jde zejména o mutaci Leidenského faktoru, kterou má 8,7 procenta lidí, a genu pro protrombin, kterou má 2,5 procenta lidí. "Své nositele předurčují k vyšší krevní srážlivosti, a tím i vyššímu riziku vzniku tromboembolické nemoci," uvedl.

Vyšetření je nutné u mladých žen, než začnou užívat hormonální antikoncepci. Dělá se také při opakovaných potratech, zejména pokud se tromboembolická nemoc vyskytla v rodině.

Velká skupina sledovaných v centru jsou těhotné, protože právě v těhotenství riziko embolie stoupá. Pokud už prodělaly žilní trombózu nebo plicní embolii, dostávají preventivně nízkomolekulární heparin. Další velká skupina jsou onkologičtí pacienti - samo onkologické onemocnění zvyšuje rizikovost vzniku tromboembolické nemoci. Riziko pak ještě násobí operace nádoru. Výše rizika je závislá také na přítomnosti dědičné trombofilie.

"Vypracovali jsme na základě našich pilotních zkušeností modifikovaný skorovací systém pro všeobecnou chirurgii s uvedením i dalších rizik tromboembolické nemoci, včetně dědičné trombofilie," řekl přednosta první chirurgické kliniky VFN Zdeněk Krška. Podle tohoto systému se dá rychle stanovit individuální riziko konkrétního pacienta a přizpůsobit mu pooperační preventivní péči. Výrazně tak klesne riziko komplikací.

ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.