Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Turistům na dovolené hrozí, že je neošetří. Případy řeší i Brusel

Zdraví

  16:47
BRUSEL/PRAHA - Turistům se může o dovolené v oblíbených evropských destinacích stát, že jim bude odepřeno zdravotní ošetření. K Evropské komisi se dostaly stížnosti na 20 španělských nemocnic, kde lékaři odmítli ošetřit občana EU, dokud nezaplatí.

Zranění- ilustrační foto: Shutterstock

Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), který má každý od své zdravotní pojišťovny, přitom zajišťuje cizincům ve státním zařízení stejnou nutnou a neodkladnou péči jako místním, uvedl týdeník European Voice.

"V některých případech byli dokonce lidé ponecháni v bolestech v hale, dokud nezaplatili nebo neuvedli detailní údaje o svém cestovním zdravotním připojištění," řekl Jonathan Todd, mluvčí eurokomisaře pro zaměstnanost a sociální věci Lászla Andora. Většinu stížností podaly ke komisi společnosti nabízející soukromé cestovní připojištění. Tvrdí, že za nutnou péči ony platit nemají. Jednu stížnost podal i občan EU.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle médií se tyto případy objevují vedle Španělska také v Portugalsku, Itálii a Řecku. Brusel v tuto chvíli zvažuje, že zakročí jen proti Madridu. Praktiky nemocnic podle mnohých souvisejí s ekonomickou krizí, která zasáhla zejména jih Evropy. Údajně byly zaznamenány případy, kdy byli hoteliéři a taxikáři instruováni, aby turisty směrovali do soukromé nemocnice, kde EHIC neplatí a ošetření si lidé musejí uhradit sami.

Jak se platí?

Například ve Francii platí lidé péči hotově a pojišťovna jim účet proplatí. Vztahuje se to i na turisty. V Řecku zdravotnická zařízení sice jsou veřejná, ale v současnosti i místní platí za péči hotově. Ve Španělsku se státní nemocnice z hlediska plateb změní v době letních prázdnin v privátní a účtují za péči hotově. Po prázdninách se vrátí k původní smlouvě, popsala Podaná a doporučila českým turistům, aby se před cestou do ciziny informovali, jak je to v dané zemi s povinností platit za péči hotově.

"Myslím, že tyto případy jsou jasným vyústěním situace podfinancovaného zdravotnictví v Evropě, na které ekonomická krize doléhá skutečně tvrdě a nesmlouvavě, jako na celý sektor veřejných služeb. Je to špatná zpráva pro důvěryhodnost systému zdravotního pojištění," sdělila česká europoslankyně Olga Sehnalová.

Hodlá Evropskou komisi interpelovat. "Chci vědět, kolik evidujeme problematických případů v Evropě a kdy komise zveřejní slibovaný návrh řešení. V neposlední řadě mě také zajímá, zda se stejná pravidla o zdravotní péči budou vztahovat i na Chorvatsko, které do EU vstupuje letos 1. července," uvedla. EK by svou odpověď měla vypracovat do tří týdnů.

Tereza Podaná z Centra mezistátních úhrad řekla, že péči poskytnutou v cizině na průkaz EHIC si zdravotní pojišťovny přeúčtují přes toto centrum. Pokud si turista průkaz EHIC zapomene, zdravotnické zařízení si v CMÚ zjistí, zda je v Česku pojištěn. Pokud ano, požádá o potvrzení, které nahradí dočasně průkaz EHIC. "Nebo si vyžádá od pacienta platbu přímo, protože nemůže vědět, zda je v Česku pojištěn," shrnula Podaná. Připomněla, že cizinec je ošetřen podle právních předpisů dané země, v jednotlivých zemích se liší.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat