26. února 2012 18:28 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Týmy záchranářů trénovaly na Lipně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Následky srážek na sjezdovkách bývají tragické. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Následky srážek na sjezdovkách bývají tragické. | foto: Horská služba

ČESKÉ BUDĚJOVICE Týmy záchranářů trénovaly koncem týdne během dvou akcí záchranu lidí ze zamrzlé hladiny lipenského jezera i osob zasypaných sněhem na Šumavě. Společné cvičení Horské služby Šumava a německé Bergwacht se konalo na hranici obou států do pozdních pátečních hodin. V sobotu vyvrcholila třídenní akce českokrumlovských vodních záchranářů na Lipně, na niž přizvali i své kolegy z Rakouska a Polska.

Sobotním nácvikem záchrany lidí, pod nimiž se probořil led, končila třídenní mezinárodní konference vodních záchranářů. Účastnilo se přes sto lidí, uvedl Milan Bukáček z českokrumlovské vodní záchranné služby.

ČTĚTE TAKÉ:

Záchranáři si na zamrzlé hladině Lipna vyzkoušeli různé metody záchrany života, a to i s pomocí vrtulníku a pásové čtyřkolky. "Při záchraně používáme i psy," doplnil Bukáček. Psi se mohou dostat i do míst s tenčím ledem. "Jsou třeba schopni přinést tomu člověku v nouzi lano," řekl. Na Šumavě se na společném cvičení koncem týdne sešli členové Horské služby Šumava a německé Bergwacht.

Podle náčelníka šumavské služby Michala Janďury trénovali koordinaci obou služeb při záchranné akci. "Procvičili jsme si záchranu osoby zasypané sněhem, její ošetření a transport z nepřístupného terénu," popsal.

Cvičení podle Janďury poukázalo na jeden důležitý fakt, a to že ve složitém terénu zimní Šumavy trvá vyhledání, ošetření a převoz zraněného z hraničních lokalit přibližně tři hodiny. Přitom v těchto v hraničních oblastech přibývá lidí na snowboardech, sněžnicích a lyžích. Horská služba návštěvníkům doporučuje do těchto míst vůbec nevstupovat. Další společné cvičení plánují čeští a němečtí horští záchranáři na léto.

ČTK, Lidovky.cz
  • 0Diskuse
Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA KLIENTSKÉ PODPORY s NJ+AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 23 000 Kč