Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

U amerických seniorů stoupá spotřeba marihuany. Kvůli 'dětem květin'

Perry Parks (67 let) si připravuje marihuanu ve svém domě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Perry Parks (67 let) si připravuje marihuanu ve svém domě. | foto: ČTK/AP

MIAMI (USA) Konzumace marihuany u seniorů ve Spojených státech výrazně stoupá. Vyplývá to z průzkumů úřadu pro zneužívání drog a pro duševní zdraví, který hlavní důvod vidí v tom, že do důchodcovského věku nyní přicházejí takzvané květinové děti 60. a 70. let.

Počet lidí starších 50 let, kteří holdují zmíněné nejrozšířenější nezákonné droze v USA, loni vzrostl oproti rokům 2002-2008 z 1,9 procenta na 2,9 procenta. Nárůst byl největší u osob ve věku mezi 55 a 59 lety, a to z 1,6 procenta v roce 2002 na loňských 5,1 procenta.

Pozorovatelé přitom očekávají další zvyšování množství uživatelů marihuany mezi seniory souběžně se stárnutím 78 milionů občanů narozených v poválečné populační explozi v letech 1945 až 1964. Pro příslušníky této generace neznamenala marihuana nikdy stigma jako pro generace předchozí, naopak ji před desítkami let sami vyzkoušeli.

Relaxace i způsob boje proti bolesti
Zatímco někteří s jejím užíváním nepřestali, jiní se k ní vracejí v důchodu po delší době, ať už kvůli relaxaci, nebo proto, že pro ně představuje způsob, jak se vypořádat s bolestmi stáří.

Je mezi nimi i osmaosmdesátiletá Florence Stiegelová, která kvůli artritidě trpí bolestmi v zádech a v nohou a při chůzi se opírá o hůlku. Marihuana jí prý pomáhá podstatně víc než jakékoli prášky na spaní a ona nechápe, proč by si člověk v jejím věku nemohl "dát jointa". Hezky strávený večer pro ni znamená sklenici červeného vína, výtisk The New York Times, poslech vážné hudby - především Bacha - a dýmku marihuany.

Pro propagátory legalizace marihuany může rostoucí počet starších konzumentů znamenat důležitý zvrat v jejich desítky let trvajících snahách o změnu amerických zákonů.

"Dlouhá léta byli naši političtí oponenti starší Američané, kteří nebyli s marihuanou obeznámeni a považovali ji za velmi nebezpečnou drogu," prohlásil Keith Stroup, zakladatel a právník hnutí NORML, lobbujícího za marihuanu.

Marihuana je uznávána pro své schopnosti ulevit od řady problémů stáří, jako jsou bolesti, zelený zákal či roztroušená skleróza, a ve 14 amerických státech je povoleno její užívání ze zdravotních důvodů. "Starší konzumenti však riskují mimo jiné pád při závratích způsobených marihuanou a její kouření zvyšuje nebezpečí srdečních onemocnění a mírné kognitivní poruchy," připomíná William Dale, vedoucí oddělení geriatrické a paliativní medicíny ve zdravotním centru při Chicagské univerzitě.

,

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!