Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

U amerických seniorů stoupá spotřeba marihuany. Kvůli 'dětem květin'

Perry Parks (67 let) si připravuje marihuanu ve svém domě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Perry Parks (67 let) si připravuje marihuanu ve svém domě. | foto: ČTK/AP

MIAMI (USA) Konzumace marihuany u seniorů ve Spojených státech výrazně stoupá. Vyplývá to z průzkumů úřadu pro zneužívání drog a pro duševní zdraví, který hlavní důvod vidí v tom, že do důchodcovského věku nyní přicházejí takzvané květinové děti 60. a 70. let.

Počet lidí starších 50 let, kteří holdují zmíněné nejrozšířenější nezákonné droze v USA, loni vzrostl oproti rokům 2002-2008 z 1,9 procenta na 2,9 procenta. Nárůst byl největší u osob ve věku mezi 55 a 59 lety, a to z 1,6 procenta v roce 2002 na loňských 5,1 procenta.

Pozorovatelé přitom očekávají další zvyšování množství uživatelů marihuany mezi seniory souběžně se stárnutím 78 milionů občanů narozených v poválečné populační explozi v letech 1945 až 1964. Pro příslušníky této generace neznamenala marihuana nikdy stigma jako pro generace předchozí, naopak ji před desítkami let sami vyzkoušeli.

Relaxace i způsob boje proti bolesti
Zatímco někteří s jejím užíváním nepřestali, jiní se k ní vracejí v důchodu po delší době, ať už kvůli relaxaci, nebo proto, že pro ně představuje způsob, jak se vypořádat s bolestmi stáří.

Je mezi nimi i osmaosmdesátiletá Florence Stiegelová, která kvůli artritidě trpí bolestmi v zádech a v nohou a při chůzi se opírá o hůlku. Marihuana jí prý pomáhá podstatně víc než jakékoli prášky na spaní a ona nechápe, proč by si člověk v jejím věku nemohl "dát jointa". Hezky strávený večer pro ni znamená sklenici červeného vína, výtisk The New York Times, poslech vážné hudby - především Bacha - a dýmku marihuany.

Pro propagátory legalizace marihuany může rostoucí počet starších konzumentů znamenat důležitý zvrat v jejich desítky let trvajících snahách o změnu amerických zákonů.

"Dlouhá léta byli naši političtí oponenti starší Američané, kteří nebyli s marihuanou obeznámeni a považovali ji za velmi nebezpečnou drogu," prohlásil Keith Stroup, zakladatel a právník hnutí NORML, lobbujícího za marihuanu.

Marihuana je uznávána pro své schopnosti ulevit od řady problémů stáří, jako jsou bolesti, zelený zákal či roztroušená skleróza, a ve 14 amerických státech je povoleno její užívání ze zdravotních důvodů. "Starší konzumenti však riskují mimo jiné pád při závratích způsobených marihuanou a její kouření zvyšuje nebezpečí srdečních onemocnění a mírné kognitivní poruchy," připomíná William Dale, vedoucí oddělení geriatrické a paliativní medicíny ve zdravotním centru při Chicagské univerzitě.

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.