Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Vesnice pro nemocné demencí stojí u Amsterodamu. Je první na světě

Důchodci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchodci (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

AMESTERODAM Je jako úplně normální vesnice: má hlavní ulici, obchody a hospody. Jen obyvatelé jsou jiní. V první vesnici pro nemocné demencí na světě poblíž nizozemského Amsterodamu se cítí v bezpečí.

Informaci napsala agentura DPA. V kavárně si povídají hosté a v pozadí hraje tichá klavírní hudba. "Je hezká. Ještě jsem tu nebyla," říká sedmdesátiletá Nina Wolderingová. Křehká dáma sedí se svým synem a dvěma vnoučaty v elegantní kavárně u kávy a kakaa. "Chodíme sem každý týden," vysvětluje její syn Sinclair Simons. Jeho matka i na tuto návštěvu kavárny zase rychle zapomene. Trpí totiž Alzheimerovou chorobou.

Mondénní kavárna stojí uprostřed Hogeweyku, celosvětově první vesnice pro nemocné demencí ve městě Weesp u Amsterodamu. Nenajdete tady žádné bílé pláště, pokoje s mnoha lůžky ani jídlo z vývařoven. "Naši obyvatelé by se měli cítit jako doma," říká manažerka tohoto zařízení Yvonne van Amerongenová.

ČTĚTE TAKÉ:

Všech 153 obyvatel žije ve 23 jednopatrových bungalovech s malými zahrádkami. Někteří sedí na lavičkách a užívají si zimního slunce, jiní se pomalu pohybují po ulicích. "Když zabloudí, nic se neděje," říká manažerka, "tady zná každý každého, jsme přeci vesnice." "Bulvár" v centru je vánočně vyzdoben svítícími řetězy. Na něm stojí supermarket, kadeřnictví a hospoda. Na velkém náměstí s kašnou je divadlo. Jen jedno je jiné oproti normálním vesnicím: vchodové dveře může otevírat pouze vrátný.

Počet nemocných demencí na celém světě rychle stoupá. Jen v Nizozemsku se jejich množství podle odhadů do roku 2050 zdvojnásobí ze současných asi 235 000. Stávající pečovatelská zařízení na to nejsou připravena.

Bydlení

Bungalovy jsou zařízeny v sedmi životních stylech. Spolu s příbuznými vedení rozhoduje, který z těchto stylů se nejlépe k danému obyvateli hodí. Odsouhlasen je přitom každý detail: barvy, obrazy, jídlo nebo hudba. "Kdo dříve miloval Beethovena, nebude teď přece chtít poslouchat dechovky," líčí van Amerongenová. V bytech se "vznešeným stylem" se například podává jídlo do porcelánových misek, v "lidových" se člověk obsluhuje z hrnků.

Vesnice pro nemocné demencí jde už pět let radikálně odlišnou cestou. "Chtěli bychom tu vytvořit pečovatelské zařízení, kde bychom my sami rádi strávili naše poslední roky života," říká van Amerongenová. A nejde jen o kvalitu života.

Právě nemocní demencí, kteří stále více ztrácejí kontrolu, se podle ní ve známém prostředí cítí jistěji. Potvrzují to i vědecké studie. Doma ale zůstat nemohou. V této vesnici tak mohou - pokud to jen trochu jde - pokračovat v životě, který znali.

K paní Wolderingové se nejvíce hodil "kulturní" styl, vysvětluje její syn Sinclair. "Pochází z Amsterodamu a vždycky si užívala kulturní nabídku města." V útulné obytné kuchyni visí fotografie a obrázky, které namalovali sami obyvatelé, na stole leží časopisy.

Nizozemská obec je vzorem pro celý svět

Pečovatelka Joke vaří to, co chutná všem. "Nemáme tu žádný pevný program," tvrdí Nizozemka. "Každý si může schrupnout, kdy chce, kdo chce k snídani croissant a noviny, může je mít." Sinclair je rád, že tu jeho matka našla domov. "Lepší už to být nemůže."  Zdravotničtí odborníci z celé planety jezdí do Weespu, aby se od Hogeweyku učili.

"Naši obyvatelé jsou šťastnější a klidnější než jinde," tvrdí van Amerongenová. Přitom tento koncept není dražší než jiné. Na každého pacienta dostává provozovatel od státu zhruba 5000 eur (137 000 Kč) měsíčně. "Vydáváme ale mnohem méně na platbách za léky a psychology." Místo toho ve vesnici investují do zabavení obyvatel: pečení v selské kuchyni, zpívání v Mozartově sále, cyklistických výletů nebo malování v klubu Rembrandt.

V supermarketu si starší muž nakládá plný nákupní vozík. Chystá večeři pro celou skupinu, s níž bydlí: kuřecí řízek, rajčata a jogurt. "Trocha práce je přeci zábava," říká a mrká přitom na pokladní.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?