Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdraví

Psychologové radí, jak přežít lockdown. Udělejte si každý den drobnou radost, komunikujte s okolím

Karanténa (ilustrační snímek). foto: Pixabay.com/geralt

Původní zpráva
PRAHA - Zatímco první vlna koronaviru ve společnosti vzbudila strach z neznáma, na nemocné se často pohlíželo s pochybami a lidé propadali úzkostem, druhá vlna je pro lidskou psychiku ještě o něco tvrdší. Ve společnosti se uhnízdily obavy z toho, co bude dál. „Na lidi padla deka, jsou už vyčerpaní,“ shrnul náladu pražský psycholog Tomáš Morávek.
  13:25

Odborníci se shodují, že na náladě nepřidala ani chaotická opatření, která s sebou často nesou spoustu otazníků, ani depresivní podzimní počasí a současná ekonomická situace. „Na jaře jsme žili okamžikem, nikdo nehleděl moc dopředu, protože si to nikdo neuměl představit. Teď už ale většina ví, co je čeká. Krachují firmy, lidé přicházejí o práci, nemají moc peněz, ztrácejí jistoty,“ doplnil psycholog Dalibor Špok.

Domácí vězení

Podle studie Národního ústavu duševního zdraví z letošního května přibylo v dospělé populaci duševních chorob o deset procent a trojnásobně se zvýšilo riziko sebevražd. Odborníci tuší, že ani na podzim to nebude jinak.

„Spousta lidí je na home office. Vedou stereotypní život, nikam nemůžou jít. Je to z hlediska psychologie stejný pocit, jako kdyby lidé měli domácí vězení, náramek na noze,“ popsal Morávek.

Situaci ani nepřidá fakt, že pandemie koronaviru z pohledu odborníků rozdělila společnost na dva tábory. Jedna část lidí opatřením věří a dodržuje je, druhá je pesimistická, protože opatření už trvají příliš dlouho – podle Morávka nevidí světlo na konci tunelu. Jak míní psycholog Špok, valná část lidí je naštvaná, protože se jim řada omezení vnitřně nelíbí, což potvrzují i nedávné demonstrace. Situaci nepřispívají ani různé konspirační teorie, jež kolují po sociálních sítích – někteří si je berou za své, což vede k větší frustraci a vzteku.

Ve výsledku pak přestávají věřit politikům i samotným opatřením, jež odmítají dodržovat. K podrytí autorit přispěla také nedávná událost, kdy exministr Roman Prymula porušil nařízení (byl novináři spatřen v uzavřené restauraci a bez roušky).

„Na jaře lidé dokázali vládě spoustu chyb prominout, protože to tu bylo poprvé. Ale když se situace opakuje a politici v jejich očích stále chybují, začínají mít pochybnosti, což vysiluje,“ doplnil Jan Kulhánek z psychologického centra Psychoterapie Anděl Praha.

Ten také apeloval na to, že pokud lidé pociťují dlouhodobé vyčerpání, deprese nebo úzkosti, není radno duševní stav brát na lehkou váhu. Měli by vyhledat odbornou pomoc, než bude pozdě.

Deset sezení zdarma?

Aby se lidé cítili lépe, měli by si podle psychologů dělat každý den drobnou radost, na kterou se mohou těšit. A neměli by zapomínat ani na sociální kontakty. „Můžete si s kamarády, rodinou telefonovat, být ve spojení přes online platformy,“ uvedl Špok.

Frustrace a vyčerpání ve společnosti se snaží vyřešit i vláda. Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl, aby lidé, na které dopadly kvůli epidemii koronaviru psychické potíže, měli deset sezení u soukromých terapeutů zdarma, a to díky dotačnímu programu. Peníze by mohli dostat terapeuti, kteří absolvovali pětiletý akreditovaný psychoterapeutický výcvik. Intervence by byly limitovány počtem zmíněných deseti sezení a vyňaty z krizového stavu. 

V plánu je i posílení krizových linek zaměřených především na děti a kampaň, která by měla obsahovat informace k sebepéči, rozpoznání příznaků nemoci, dostupným cestám pomoci, včetně kontaktů na laickou i profesionální podporu a léčbu.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Mohlo by vás zajímat