Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Ukrajina a Rusko: ohniska epidemie AIDS

Ruská mládež upozorňuje na hrozbu AIDS (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská mládež upozorňuje na hrozbu AIDS (ilustrační snímek). | foto: Reuters

Ukrajina a Rusko jsou jediné státy na světě, kde se epidemie AIDS dál s rostoucí silou šíří. Na tiskové konferenci v Kyjevě to v pondělí prohlásil Michel Kazatchkine, výkonný ředitel organizace Globální fond pro boj s AIDS, malárií a tuberkulózou.

Ostatním státům včetně afrických se podle něj podařilo epidemii přinejmenším zastavit. "Toto je jediná oblast na světě, kde epidemie AIDS dál roste," řekl Kazatchkine.

Jeho slova podporují údaje OSN, podle nichž je z evropských zemí situace na Ukrajině nejhorší - v zemi je virem HIV nakaženo 1,3 procenta lidí starších patnácti let. Ukrajina a Rusko se podílejí 90 procenty na počtu nových případů AIDS ve střední a východní Evropě.

Podle Kazatchkina byla reakce ukrajinského zdravotnictví na epidemii AIDS váhavá a nedostatečná. "Dokonce i v zemích, kde jsme v minulosti vždy zaznamenávali vysoký počet nových onemocnění, dochází k určitému poklesu. Týká se to i těch nejohroženějších zemí Afriky," řekl.

HIV (zelený) vylézá z pěstované bílé krvinky

HIV (zelený) vylézá z pěstované bílé krvinky

Globální fond pro boj s AIDS, malárií a tuberkulózou je v současné době největší světovou organizací dotující národní zdravotnické programy. Ve 150 zemích světa nyní investuje 23 miliard dolarů (465 miliard korun), pro Ukrajinu od roku 2003 do roku 2016 hodlá uvolnit celkem 640 milionů dolarů (téměř 13 miliard korun).

Organizace sídlící v Ženevě začala fungovat v roce 2002, jedním z prvních jejích přispěvatelů byl zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates. Finanční prostředky získává fond od soukromých dárců nebo od vlád rozvinutých západních a asijských států.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!