Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ukrajina a Rusko: ohniska epidemie AIDS

Zdraví

  7:00
Ukrajina a Rusko jsou jediné státy na světě, kde se epidemie AIDS dál s rostoucí silou šíří. Na tiskové konferenci v Kyjevě to v pondělí prohlásil Michel Kazatchkine, výkonný ředitel organizace Globální fond pro boj s AIDS, malárií a tuberkulózou.

Ruská mládež upozorňuje na hrozbu AIDS (ilustrační snímek). foto: Reuters

Ostatním státům včetně afrických se podle něj podařilo epidemii přinejmenším zastavit. "Toto je jediná oblast na světě, kde epidemie AIDS dál roste," řekl Kazatchkine.

Jeho slova podporují údaje OSN, podle nichž je z evropských zemí situace na Ukrajině nejhorší - v zemi je virem HIV nakaženo 1,3 procenta lidí starších patnácti let. Ukrajina a Rusko se podílejí 90 procenty na počtu nových případů AIDS ve střední a východní Evropě.

Podle Kazatchkina byla reakce ukrajinského zdravotnictví na epidemii AIDS váhavá a nedostatečná. "Dokonce i v zemích, kde jsme v minulosti vždy zaznamenávali vysoký počet nových onemocnění, dochází k určitému poklesu. Týká se to i těch nejohroženějších zemí Afriky," řekl.

HIV (zelený) vylézá z pěstované bílé krvinky

Globální fond pro boj s AIDS, malárií a tuberkulózou je v současné době největší světovou organizací dotující národní zdravotnické programy. Ve 150 zemích světa nyní investuje 23 miliard dolarů (465 miliard korun), pro Ukrajinu od roku 2003 do roku 2016 hodlá uvolnit celkem 640 milionů dolarů (téměř 13 miliard korun).

Organizace sídlící v Ženevě začala fungovat v roce 2002, jedním z prvních jejích přispěvatelů byl zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates. Finanční prostředky získává fond od soukromých dárců nebo od vlád rozvinutých západních a asijských států.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat