Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Ultrazvuk je pro ženy do 45 let lepší než mamograf

Počet žen, které onemocní rakovinou prsu, každoročně narůstá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počet žen, které onemocní rakovinou prsu, každoročně narůstá. | foto: Shutterstock

Preventivní vyšetření prsou na mamografu hradí zdravotní pojišťovny ženám nad 45 let. Ženám mladším 40 let ho odborníci jako prevenci nedoporučují, vhodnější je pro ně ultrazvuk.

Ženám mezi 40 až 45 lety může být mamograf proveden nejvýš jednou do roka, protože jen taková expozice prsní tkáně záření je odůvodněná, informuje mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Rod na webu pojišťovny. Praktický lékař nebo gynekolog má povinnost poslat na mamograf ženu od 45 let jednou za dva roky. Horní věková hranice není.

Vyšetření na mamografu se provádí buď ke zjištění choroby u pacientek či pacientů s příznaky onemocnění prsu, zejména rakoviny, nebo jako prevence. Cílené preventivní vyhledávání ve screeningu se týká jen zdravých žen.

Výjimky jsou možné
Mamografii lze podle Roda udělat i ženám, které o ni požádají, nemají žádné příznaky onemocnění, ale nesplňují kritéria screeningu - tedy žádají o ni dříve než za dva roky nebo jsou mladší 45 let. V tom případě jde o vyšetření z vlastního rozhodnutí ženy. Doporučení lékaře nepotřebuje, vyšetření si zaplatí sama.

Ženám mladším 45 let může lékař mamografii doporučit jako prevenci pouze tehdy, jsou-li ve vysokém riziku zhoubného nádoru prsu, například nemoc má jejich matka či sestra, případně byl u ženy potvrzen gen spojený s vysokým rizikem rakoviny prsu. V tom případě pojišťovna mamografii zaplatí, stejně jako ženě, která má příznaky nemoci a jde o upřesnění diagnózy.

Vyhledejte specializované centrum
Rod připomněl, že mamografie není podle odborníků vhodnou metodou pro vyšetření mladých žen, které mají problém s bolestivostí prsů. Pro ně je optimální vyšetření ultrazvukem. Ten se často používá i jako doplňkové vyšetření po provedené mamografii.

Křišťálová lupa 2011

Vyšetření prsou, ať už mamografické nebo ultrazvukové, by žena měla absolvovat jen ve specializovaném centru, které má akreditaci ministerstva zdravotnictví. Nejlépe pak vždy ve stejném, aby odborníci mohli porovnat stav prsu s předchozími snímky a posoudit případný vývoj změn.Program preventivních vyšetření prsu funguje od roku 2002, provedeno bylo přes 3,5 milionu vyšetření.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz