11. srpna 2014 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Umělé světlo na pracovišti zhoršuje kvalitu života, tvrdí studie

Zaměstnanci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanci (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Chybí vám na pracovišti okna a denní světlo? Pak si nejspíš budete dopřávat méně spánku a fyzické aktivity než kolegové v prosvětlených kancelářích. K těmto výsledkům dospěli vědci z Northwesternské univerzity v Chicagu.

„Stále více se ukazuje, že pobyt na denním světle, a to zejména po ránu, má velmi pozitivní dopad na zdraví. Ovlivňuje nejen náladu, ale například i pozornost a metabolismus," tvrdí neurolog a specialista na spánkové poruchy Phyllis Zee, který je vedoucím projektu.

Zaměstnanci, kteří v rámci studie seděli celý den v jasné místnosti s okny, byli vystaveni dennímu světlu až třikrát více než jejich kolegové v uměle osvětlené kanceláři. Zároveň v noci spali v průměru o celých 46 minut déle a vykazovali více fyzické aktivity.

ČTĚTE TAKÉ

Podle autorů by měli architekti při navrhování kancelářských budov myslet právě na důležitost denního světla. Žádný z pracovníků by tak neměl sedět celý den pod umělým osvětlením, už jen mimo jiné z toho důvodu, že takové prostředí může mít zásadní vliv na jeho produktivitu.

"Světlo je jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících mysl a tělo,“ říká spoluautor výzkumu Ivy Cheung. „Správná synchronizace biologického rytmu s pravidelnou rotací země se pro zdraví ukazuje jako naprosto zásadní,“ uzavírá výsledky studie,

ttrTomáš Trnka

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?