Může vyvolat celkovou infekci, na kterou ročně doplatí několik tisíc lidí z celého světa. Antibiotika nebývají příliš účinná, protože bakterie na umělém kloubu vytvářejí slizký povlak, kterým léčiva nepronikají.
Nezbývá než vyměnit celý implantát. Výzkumníci z americké Brownovy univerzity ale nejspíš našli způsob, jak bakteriím udělat čáru přes rozpočet, a to nanočásticemi oxidu železitého.
Ty pronikají buněčnou membránu do bakteriálních buněk a (neznámo jak) je zabíjejí. Jediná dávka nanočástic během 48 hodin zahubila 28 procent bakterií v povlaku umělého kloubu. Po dalších třech dávkách už nezbyly prakticky žádné.
Aplikace nanočástic měla podle univerzitní zprávy ještě jeden nečekaný, ale velmi příznivý efekt - přítomnost nanočástic totiž podle všeho povzbuzuje růst buněk kosti kolem implantátu.
Umělý kloub vám očistí 'šikovné' nanočástice
PROVIDENCE (USA) -
Bakterie Staphylococcus epidermidis je oportunistický potížista. Běžně se vyskytuje na lidské kůži, kde člověku nijak neškodí. Pokud se ovšem usadí na povrchu umělých kloubů a jiných protetických zařízení, začne dělat potíže.
Rozdáváme eko prostředek na nádobí ZDARMA
Hledáme 40 maminek, které chtějí vyzkoušet ekologický prostředek na nádobí FeelEco s vůní citronu. Zapojte se do našeho testování a zjistěte, jak...