Může vyvolat celkovou infekci, na kterou ročně doplatí několik tisíc lidí z celého světa. Antibiotika nebývají příliš účinná, protože bakterie na umělém kloubu vytvářejí slizký povlak, kterým léčiva nepronikají.
Nezbývá než vyměnit celý implantát. Výzkumníci z americké Brownovy univerzity ale nejspíš našli způsob, jak bakteriím udělat čáru přes rozpočet, a to nanočásticemi oxidu železitého.
Ty pronikají buněčnou membránu do bakteriálních buněk a (neznámo jak) je zabíjejí. Jediná dávka nanočástic během 48 hodin zahubila 28 procent bakterií v povlaku umělého kloubu. Po dalších třech dávkách už nezbyly prakticky žádné.
Aplikace nanočástic měla podle univerzitní zprávy ještě jeden nečekaný, ale velmi příznivý efekt - přítomnost nanočástic totiž podle všeho povzbuzuje růst buněk kosti kolem implantátu.
Umělý kloub vám očistí 'šikovné' nanočástice
PROVIDENCE (USA) -
Bakterie Staphylococcus epidermidis je oportunistický potížista. Běžně se vyskytuje na lidské kůži, kde člověku nijak neškodí. Pokud se ovšem usadí na povrchu umělých kloubů a jiných protetických zařízení, začne dělat potíže.
Příběh Jany: Diety nepomohly, ručička váhy se zastavila až na 102 kg. Léčba ji teď stojí 4000 korun měsíčně
Porno se točí jak reklama na šunku. Když jsme se přišli podívat, herce to nakoplo, říká režisérka filmu Její tělo
Tchyně mě terorizovala, že mluvím směšně anglicky a nežehlím ponožky, vzpomíná výtvarnice Tereza Bušková
Osvoboďte rozparky! Křížkové faux pas se nevyhýbá ani módní ikonám, jako je vévodkyně Meghan
Na Letné vznikl argentinský gastro koutek. Na místní medialunas sem chodí jihoameričtí velvyslanci

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...