Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úmrtnost v nemocnicích roste při nástupu čerstvých lékařů

Zdraví

  8:01
LONDÝN - Začátek srpna není v Anglii nejlepší dobou pro naléhavou hospitalizaci. Vyplývá to alespoň ze studie lékařů z londýnské Imperial College, podle níž o šest procent roste úmrtnost první středu v srpnu, kdy do nemocnic v Anglii nastupují čerstvě vystudovaní medici.
Operace, lékařský zákrok - ilustrační foto

Operace, lékařský zákrok - ilustrační foto foto: Shutterstock

Nástup nových lékařů vede v nemocnicích k rozsáhlým organizačním změnám a rotaci dalších lékařů, takže tomuto období se podle BBC někdy přezdívá "smrtící sezona". Žádná studie však zatím nepotvrdila, že by na tom něco bylo.

Studie Imperial College zveřejněná v odborné revue Public Library of Science One se zaměřuje na asi 300.000 pacientů přijatých v letech 2000 až 2008 na nemocničních pohotovostech první středu v srpnu a poslední středu v červenci.

Výzkumníci pak sledovali, jak na tom nemocní byli o týden později. Došli k závěru, že u "srpnových" pacientů je o šest procent vyšší úmrtnost, což je podle studie "malý, ale zjevný" nárůst.

Vedoucí studie Paul Aylin připustil, že zatím nelze dát růst úmrtnosti začátkem srpna jasně do souvislosti s nástupem nových lékařů. Jedním z důvodů může podle něj být i to, že vzhledem k personálním změnám nemocnice přijímají jen nejtěžší případy.

"Chtěli jsme zjistit, zda se mění úmrtnost první středu v srpnu, kdy nastupují noví doktoři. Zjistili jsme, že tu existuje zajímavý vzorec a rádi bychom do větších podrobností zjistili, co tento nárůst způsobuje," řekl Aylin.

Autoři: ,
Témata: lékař, nemocnice, Anglie, BBC

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!