Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Unavené oči od počítače probudí mrkání nebo oční gymnastika

Únava v práci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Únava v práci | foto: Shutterstock

PRAHA Od problémů s očima unavenýma z počítače pomůže oční gymnastika, tvrdí odborníci. Pálení očí trápí podle nich téměř každého člověka, který pracuje na počítači. Dodržováním jednoduchých pravidel je prý možné očím výrazně ulevit. Především je třeba správně nastavit obrazovku počítače a velikost písma a dělat v práci přestávky. Od obtíží uleví mrkání a oční gymnastika.

Pro oči je především důležité správné nastavení jasu a kontrastu obrazovky počítače, velikost písma a jeho barva. Každému vyhovuje jiná velikost, optimální je taková, kterou čte oko bez problémů a námahy. Barva písma by měla být klidná, nerušivá a neutrální.

Důležité mrkání
Při práci na počítači mrkají lidé prý až pětkrát méně než normálně. Pohyb očních víček je přitom velice důležitý. Zvlhčuje oči a zabraňuje jejich vysychání, a tedy i rychlejšímu nástupu únavy.

"Snažte se vědomě mrkat častěji. Pokud máte s vysychajícíma očima přesto problém, zkuste kapky, které dokážou oči dostatečně zvlhčit," radí odborníci. Podle nich také pomáhá každých 20 minut pomalu, asi desetkrát, na delší chvíli zavřít oči, jako by člověk usínal. Oči se tím zvlhčí.

Nepřetržitá práce na počítači unavuje zrak, způsobuje bolesti zad a krku. Podle odborníků pomáhá dělat pravidelné přestávky a projít se, třeba i jen po místnosti. Mnoho lidí si udělá jedinou přestávku v době oběda, lepší ale je více krátkých přestávek v průběhu celého dne.

Oční gymnastika
Několikrát za den lze provádět oční gymnastiku. Osvědčilo se prý každých 20 minut odvrátit zrak od počítače, zaměřit se na vzdálený předmět a jezdit přitom očima nahoru a dolů. Další možností je zaměřovat se střídavě na vzdálené a blízké předměty, cvičení se opakuje nejméně desetkrát. Uvolní se tak okohybné svaly a oddálí únava.

Oči by měly být při práci na počítači od obrazovky zhruba 20 až 24 cm. Kdo nosí brýle, může si nechat předepsat speciální skla pro práci na počítači. Kontaktní čočky naopak k práci na počítači moc vhodné nejsou, protože mohou oči více vysušovat.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!