Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Unavené oči od počítače probudí mrkání nebo oční gymnastika

Zdraví

  10:49
PRAHA - Od problémů s očima unavenýma z počítače pomůže oční gymnastika, tvrdí odborníci. Pálení očí trápí podle nich téměř každého člověka, který pracuje na počítači. Dodržováním jednoduchých pravidel je prý možné očím výrazně ulevit. Především je třeba správně nastavit obrazovku počítače a velikost písma a dělat v práci přestávky. Od obtíží uleví mrkání a oční gymnastika.
Únava v práci

Únava v práci foto: Shutterstock

Pro oči je především důležité správné nastavení jasu a kontrastu obrazovky počítače, velikost písma a jeho barva. Každému vyhovuje jiná velikost, optimální je taková, kterou čte oko bez problémů a námahy. Barva písma by měla být klidná, nerušivá a neutrální.

Důležité mrkání
Při práci na počítači mrkají lidé prý až pětkrát méně než normálně. Pohyb očních víček je přitom velice důležitý. Zvlhčuje oči a zabraňuje jejich vysychání, a tedy i rychlejšímu nástupu únavy.

"Snažte se vědomě mrkat častěji. Pokud máte s vysychajícíma očima přesto problém, zkuste kapky, které dokážou oči dostatečně zvlhčit," radí odborníci. Podle nich také pomáhá každých 20 minut pomalu, asi desetkrát, na delší chvíli zavřít oči, jako by člověk usínal. Oči se tím zvlhčí.

Nepřetržitá práce na počítači unavuje zrak, způsobuje bolesti zad a krku. Podle odborníků pomáhá dělat pravidelné přestávky a projít se, třeba i jen po místnosti. Mnoho lidí si udělá jedinou přestávku v době oběda, lepší ale je více krátkých přestávek v průběhu celého dne.

Oční gymnastika
Několikrát za den lze provádět oční gymnastiku. Osvědčilo se prý každých 20 minut odvrátit zrak od počítače, zaměřit se na vzdálený předmět a jezdit přitom očima nahoru a dolů. Další možností je zaměřovat se střídavě na vzdálené a blízké předměty, cvičení se opakuje nejméně desetkrát. Uvolní se tak okohybné svaly a oddálí únava.

Oči by měly být při práci na počítači od obrazovky zhruba 20 až 24 cm. Kdo nosí brýle, může si nechat předepsat speciální skla pro práci na počítači. Kontaktní čočky naopak k práci na počítači moc vhodné nejsou, protože mohou oči více vysušovat.

Autoři: ,
Témata: počítač