Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Unavené oči od počítače probudí mrkání nebo oční gymnastika

Únava v práci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Únava v práci | foto: Shutterstock

PRAHA Od problémů s očima unavenýma z počítače pomůže oční gymnastika, tvrdí odborníci. Pálení očí trápí podle nich téměř každého člověka, který pracuje na počítači. Dodržováním jednoduchých pravidel je prý možné očím výrazně ulevit. Především je třeba správně nastavit obrazovku počítače a velikost písma a dělat v práci přestávky. Od obtíží uleví mrkání a oční gymnastika.

Pro oči je především důležité správné nastavení jasu a kontrastu obrazovky počítače, velikost písma a jeho barva. Každému vyhovuje jiná velikost, optimální je taková, kterou čte oko bez problémů a námahy. Barva písma by měla být klidná, nerušivá a neutrální.

Důležité mrkání
Při práci na počítači mrkají lidé prý až pětkrát méně než normálně. Pohyb očních víček je přitom velice důležitý. Zvlhčuje oči a zabraňuje jejich vysychání, a tedy i rychlejšímu nástupu únavy.

"Snažte se vědomě mrkat častěji. Pokud máte s vysychajícíma očima přesto problém, zkuste kapky, které dokážou oči dostatečně zvlhčit," radí odborníci. Podle nich také pomáhá každých 20 minut pomalu, asi desetkrát, na delší chvíli zavřít oči, jako by člověk usínal. Oči se tím zvlhčí.

Nepřetržitá práce na počítači unavuje zrak, způsobuje bolesti zad a krku. Podle odborníků pomáhá dělat pravidelné přestávky a projít se, třeba i jen po místnosti. Mnoho lidí si udělá jedinou přestávku v době oběda, lepší ale je více krátkých přestávek v průběhu celého dne.

Oční gymnastika
Několikrát za den lze provádět oční gymnastiku. Osvědčilo se prý každých 20 minut odvrátit zrak od počítače, zaměřit se na vzdálený předmět a jezdit přitom očima nahoru a dolů. Další možností je zaměřovat se střídavě na vzdálené a blízké předměty, cvičení se opakuje nejméně desetkrát. Uvolní se tak okohybné svaly a oddálí únava.

Oči by měly být při práci na počítači od obrazovky zhruba 20 až 24 cm. Kdo nosí brýle, může si nechat předepsat speciální skla pro práci na počítači. Kontaktní čočky naopak k práci na počítači moc vhodné nejsou, protože mohou oči více vysušovat.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...