Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Únavu a přibírání na váze může působit štítná žláza. Ovlivnit ji můžete i stravou

Zdraví

  6:30
Poruchami štítné žlázy trpí stále více lidí, zejména žen. Častější je hypotyreóza, tedy stav, kdy štítná žláza neprodukuje dost hormonů regulujících metabolismus a využívání energie buňkami. Následkem může být zpomalenost, únava, přibírání na váze nebo i padání vlasů. Jako doplněk k lékům předepsaným endokrinologem můžete použít některé potraviny, které funkci štítné žlázy podpoří.
Endokrinoložka vyšetřuje štítnou žlázu (ilustrační foto)

Endokrinoložka vyšetřuje štítnou žlázu (ilustrační foto) foto: Shutterstock

„Speciální dieta pro hypofunkci štítné žlázy bohužel neexistuje, ale existuje několik zásad, které by pacient měl důsledně dodržovat. Jedná se o zásady zdravé výživy a principy zrychlování metabolismu,“ říká nutriční poradkyně Zuzana Douchová. Pokud se jimi budete řídit, máte jistotu, že si stravou poruchu nezhoršujete. Co tedy Douchová radí?

Jezte potraviny bohaté na jód

Právě jód je klíčový při tvorbě hormonů štítné žlázy. Proto je vhodné jíst dostatek mořských plodů, ryb a řas. Můžete také používat o jód obohacenou sůl.

Uzený losos (ilustrační foto)

Omezte košťálovou zeleninu

Ačkoliv mají brokolice, květák a kapusta i pozitivní vlivy na naše zdraví, osobám se sníženou funkcí štítné žlázy moc neprospějí. Obsahují totiž strumigeny, které omezují schopnost hromadění a využívání jódu.

Pětina těhotných Češek má poruchu štítné žlázy, ukázal výzkum

Zelenina, na kterou by váš jídelníček měl být naopak bohatý, je listová (špenát, hlávkový salát, kadeřávek) a kořenová (mrkev, celer, řepa). Žádoucí je i zvýšit příjem ořechů a semínek, které jsou bohaté na zdraví prospěšné tuky.

Vyhněte se živočišným tukům

Hypotyreóza má často za následek nabírání na váze, které konzumací tučných potravin živočišného původu jen podpoříte. Je proto obecně lepší nahradit tučné maso libovějším a sledovat obsah tuku v sušině u mléčných výrobků. Tuky si ale nemusíte odpírat úplně, pořád jsou rostlinné varianty, které zdraví prospívají.

Štítná žláza vyrábí hormony, které ovlivňují:

Štítná žláza vyrábí hormony, které ovlivňují:

  • vstřebávání a využití cukrů, tuků, bílkovin i vitaminů trávení, srdeční činnost, správnou funkci svalů krevní tlak, krvetvorbu, kvalitu kůže a vlasů růst kostí, zrání centrálního nervového systému a sexuálních funkcí
  • Potíže se štítnou žlázou rostou s věkem a postihují především ženy. Podle odhadů trápí v Česku každou 6. až 7. ženu nad 50 let.

Podpořte metabolismus kořením a pravidelností

Ke zrychlení metabolismu si můžete pomoci určitými druhy koření, které na něj působí povzbudivě. Nicméně klíčový pro udržení metabolismu v chodu je pravidelný režim. „Nikdy nenechte tělo hladovět. Pokud organismus hladoví (jíte nepravidelně, držíte dietu, vynecháváte jídla, jíte méně, než váš organismus potřebuje), zpomalujete tak svůj metabolismus, který místo, aby tuky spaloval, tak je ukládá. Proto vám snídaně, oběd, večeře a svačiny mezi jídly dodávají postupně během dne neustále glukózu do krve a tělo nehladoví,“ zdůrazňuje Douchová.

Koření je symbolem obchodu v Marrákeši. Navíc je součástí skvělé marocké kuchyně.

Samozřejmostí je i pitný režim a pohybová aktivita. „Svaly zrychlují metabolismus a pomáhají lépe tuky spalovat. Proto je důležité zařadit nejen aerobní aktivity (tepová frekvence na spalování tuků), ale také posilovací cviky, které budují svalovou hmotu.“

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat