Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 29 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Únik moči netrápí jen ženy, postihuje třetinu starších mužů

WC - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy WC - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Únik moči není ryze ženským problémem, postihuje i třetinu mužů. Nejčastěji trápí muže nad 65 let, může se ale vyskytnout ve všech věkových kategoriích. V Česku je inkontinence problémem 150 000 mužů. Pouze necelá třetina pacientů vyhledá pomoc do jednoho měsíce od počátku problémů, přitom stanovení diagnózy pacienta zatěžuje minimálně.

Léčebných metod je řada, od tablet po operaci. Vyplývá to z informací Urologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Mužská inkontinence je podle kliniky opomíjeným problémem. Pro zvýšení informovanosti mohou příští týden lidé kliniku navštívit a podstoupit preventivní urologické vyšetření. V rámci tradičního Urologického týdne klinika plánuje osobní zdravotní poradny v úterý, ve středu a ve čtvrtek.

Inkontinence je definována jako stížnost na jakýkoliv nechtěný únik moči. Člověk trpící urgentním typem často nestihne doběhnout na toaletu. Jedním z důvodů vzniku nemoci může být onemocnění nervové soustavy, například roztroušená skleróza nebo cévní mozková příhoda. Může postihnout i pacienty s cukrovkou či onemocněním prostaty. Urologové v případě urgentního úniku moči obvykle nasadí pacientovi léky, které snižují přenos vjemů z močového měchýře do mozku. Pomocí léčby se zvětšuje kapacita měchýře a zároveň snižuje závažnost nucení na močení.

Stresová inkontinence

Dalším typem je stresová inkontinence, která se vyskytuje například při kašli, kýchnutí nebo při ohnutí. Vzniká především po operacích souvisejících s onemocněním prostaty. Trpí jí přibližně jeden ze sta mužů, kteří podstoupili operaci prostaty kvůli nezhoubnému onemocnění. Bezprostředně po operaci zhoubných nádorů postihuje únik moči každého pátého operovaného muže. Jejich stav se obvykle postupně zlepšuje, nicméně osm až 12 procent mužů je nuceno rok po operaci vyhledat odbornou pomoc. Mužům se stresovou inkontinencí urologové doporučují cvičení pánevního dna.

Mezinárodní studie ukazují, že během svého života se s touto nemocí setká až 16 procent populace Evropy a Severní Ameriky. V Česku únikem moči trpí přes milion lidí, někdy v životě inkontinence postihne každou třetí ženu. Zdravotní pojišťovny dávají ročně na pomůcky, jako jsou pleny či podložky, až dvě miliardy korun. Podle dotazníkového šetření Incofora 44 procent pacientů unikání moči značně omezuje a 57 procent se s tímto zdravotním problémem nikomu nesvěřilo. Inkontinenční pomůcky užívá 34 procent dotázaných a 62 procent uvedlo, že se nemohou dostat k informacím o této diagnóze.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu
Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu

Ráda bych s vámi sdílela svůj příběh o tom, že rakovina bolet může. A doufám, že to alespoň jedné váhající může pomoct s rozhodováním, jestli jít...