Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Úpal nehrozí jenom v přírodě, říká dermatoložka

Zdraví

  6:41
I ten, kdo zrovna není na dovolené, rád v létě zamíří k vodě anebo do hor. V obou případech jsme vystaveni slunečním paprskům, které mohou znamenat nebezpečí. Stejně tak má svá rizika i pobyt ve velmi teplém prostředí, i když ne na přímém slunci, říká ostravská dermatoložka Sylva Zajícová.

Spálení na slunci či přetlak z potápění. V létě si dávejte pozor na uši foto: Shutterstock

LN V době horkého léta nám hrozí úpal. Co se vlastně při úpalu s tělem děje?
Úpal vzniká při přehřátí organismu, při dlouhodobém pobytu ve velmi teplém prostředí. Může k němu dojít například při několikahodinové jízdě autobusem bez dostatku tekutin a bez klimatizace. Někdy ale postačí, když pobýváme v nevětrané místnosti s větším počtem lidí bez dostatečného větrání.

LN Jak se úpal projevuje?
Postižený cítí bolest hlavy, je mu nevolno, může i zvracet. Tyto příznaky se mohou zhoršovat až do šokového stavu.

LN Vedle úpalu nám hrozí také úžeh. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Úžehem nazýváme reakci organismu na dlouhodobý pobyt na přímém slunci. To se může stát docela jednoduše, když třeba usneme na pláži. Při úžehu dochází k podráždění mozku, mozkových blan a kůže. Příznaky se mohou projevit až za několik hodin a jsou podobné jako u zánětu mozkových blan, tedy ztuhnutí šíje, zvracení, závratě. Při úžehu většinou také trpí kůže, která je spálená.

Kožní lékař je současně chirurg i onkolog, říká dermatolog

LN Jaké má tedy účinky slunce právě na kůži?
V malém množství je sluneční ultrafialové záření potřebné k přeměně vitamínu D v kůži. Ale pozor na větší dávky. Ty vyvolávají akutní poškození kůže projevující se zánětem, otokem a začervenáním. Při opakované expozici ultrafialovým zářením dochází k chronickým změnám. Hlavně to je stárnutí kůže, ale i poruchy v DNA, dále změny v imunitním systému kůže. A ty mohou nastartovat zhoubné bujení a vznik nádoru kůže.

LN Je každý člověk ve stejném nebezpečí, nebo rozhoduje třeba typ kůže?
Každý z nás má geneticky dané jiné množství pigmentu melaninu v kůži. Podle toho se lidská populace rozděluje do 7 fototypů. Nulu mají albíni a šestku černoši. V České republice se nejvíce setkáváme s fototypem dva a tři. Lidé s fototypem dva mají světlé oči a vlasy, na slunci rychle zčervenají a jen pomalu zhnědnou. Jedinci s fototypem tři mají tmavé oči a vlasy, málokdy se při vystavení slunci spálí a snadno zhnědnou.

LN Určitě je rozdíl i ve věku...
Ano. Děti do jednoho roku věku by na přímém slunci neměly být vůbec. Nemají ještě vyzrálou schopnost pigmentace a mají tenčí rohovou vrstvu kůže. I do tří let věku dítěte se doporučuje výrazně omezit jeho pohyb na přímém slunci, což je v praxi velmi obtížné. Proto bych doporučila používat fotoprotekční krémy s SPF 50+ (SPF z anglického Sun Protection Factor, tedy faktor sluneční ochrany – pozn. red.) a chránit se oblečením s UPF faktorem (UPF, Ultraviolet Protective Factor, vyjadřuje ochranu proti ultrafialovému záření u oblečení, číslice udává míru ochrany poskytované tkaninou, rozpětí se pohybuje od 2 do 50 – pozn. red.). U seniorů se řídíme fototypem a stavem kůže.

LN Může sluneční záření způsobit rychlejší stárnutí kůže?
Celý náš organismus stárne, kůži nevyjímaje. Stárnutí bývá v celém organismu shodné. U kůže je to však přece jenom jiné. Ta je totiž vystavena vlivům zevního prostředí, které mohou proces jejího stárnutí dost významně urychlit. Stárnutí kůže ovlivňuje hlavně ultrafialové záření a jeho působení označujeme jako photoaging. Dochází při něm rychleji k atrofii – ke ztenčení podkožní tkáně, ke snížení počtu kolagenních a elastických vláken, čímž klesá napětí a pružnost kůže. Na kůži vystavené chronickému nadměrnému slunečnímu záření můžeme vidět ve větším množství červené výrůstky – hemangiomy, a také senilní bradavice.

LN Těmto zevním vlivům ale úplně zabránit nemůžeme. Nebo ano?
Ultrafialové záření nás pronásleduje všude, takže jeho vlivu se prostě úplně zbavit nikdy nedokážeme. Navíc je nutné zdůraznit, žev moderních zemích se neustále prodlužuje průměrná délka života. S tím nevyhnutelně souvisí i stárnutí kůže. Ve stejných zemích ale společnost nutí jedince vypadat pokud možno stále mladě. A protože stárnutí jiných orgánů na rozdíl od kůže nevidíme, klade dosažení téměř neměnného vzhledu po dlouhá desetiletí obrovské nároky na dermatology. A boj s časem je vždy nerovný.

Sylva Zajícová

Vystudovala Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Palackého v Olomouci. Pracovala na kožním oddělení Fakultní nemocnice v Ostravě a na Dermatovenerologické klinice 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Ve své ambulanci se věnuje pacientům s celým spektrem kožních onemocnění.

LN V České republice jsme před sluncem asi ve větším bezpečí než například ve Středomoří.
Čím blíže jsme k rovníku, tím vyšší je intenzita slunečního záření. Je to dáno kratší dráhou slunečního paprsku při dopadu na zem. Chránit se před sluníčkem se ale musíme samozřejmě všude, i u nás.

LN Hrozí větší nebezpečí při opalování těhotným ženám?
Pro těhotné platí stejná pravidla jako pro ostatní, doporučila bych určitě dostatečný příjem tekutin a schovat se mezi jedenáctou a patnáctou hodinou do stínu.

LN Existuje nějaká nemoc, se kterou bychom se slunci neměli vystavovat? A nemá slunce vliv na účinky léků, třeba antibiotik?
Na slunce bychom neměli chodit, pokud užíváme léky, které jsou fotosenzitivní, tedy jsou citlivé na světlo. Může se jednat o celé spektrum léků včetně zmíněných antibiotik. Tyto informace naleznete buď v příbalovém letáku, nebo vám je sdělí ošetřující lékař.

LN Jaký je váš názor na opalování v soláriích?
Vzhledem k tomu, že víme o negativních účincích ultrafialového záření na kůži, při němž stoupá riziko vzniku melanomu nebo jiných nádorů kůže, nemohu slunění jak přírodním, tak ani umělým zářením doporučit. Je nezbytné, aby klienti solárií byli informováni o možných rizicích. Je také na odpovědnosti provozovatele, aby zajistil průběžnou údržbu svého zařízení a používal UV trubice vyhovující evropským normám.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...