Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zavinil energetický nápoj smrt? Americké úřady to prošetřují

Zdraví

  7:00
NEW YORK - Americké úřady vyšetřují možnou spojitost mezi populárním energetickým nápojem Monster Energy s vysokým obsahem kofeinu a pěti úmrtími v posledních třech letech. Výrobce nápoje prodávaného i v České republice uvedl, že si takových případů není vědom. Informoval o tom deník The New York Times.
Energetický nápoj - ilustrační foto

Energetický nápoj - ilustrační foto foto: Shutterstock

Věc prošetřuje americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Samotné vyšetřování přitom ještě neznamená, že nějaká souvislost mezi úmrtími a nápojem existuje. Výrobce nápojů již nicméně čelí žalobě matky čtrnáctileté dívky z amerického státu Maryland, která loni v prosinci zemřela na srdeční arytmii poté, co dva dny po sobě vypila velké plechovky energetického nápoje Monster Energy. Dívka nicméně nebyla zcela zdravotně v pořádku.

Mluvčí společnosti Monster Beverage uvedla, že její výrobky jsou bezpečné a že nebyly příčinou úmrtí. Podle mluvčí FDA Shelly Burgessové úřad obdržel pět zpráv o úmrtích, která by mohla souviset s energetickým nápojem. Dostal také jednu zprávu o infarktu, který ale neskončil tragicky. Lidé si také FDA v souvislosti s nápojem stěžovali na nepříznivé účinky nápoje jako bolest břicha, abnormálně vysokou tepovou frekvenci či třas. Zprávy pocházejí z období od roku 2004 do letošního června, všechna úmrtí ale nastala až po roce 2009. Akcie firmy na informace o vyšetřování reagovaly čtrnáctiprocentním poklesem.

Drogy a alkohol?

Deník The New York Times zdůrazňuje, že z hlášení zaslaných FDA není jasné, zda se na smrtelných incidentech podílely další faktory, například alkohol či drogy. Informace o vyšetřování podle listu ale možná v americkém Kongresu přinese volání po větší regulaci odvětví, jež marketing svých výrobků agresivně cílí na teenagery a další mladé lidi.

Podle Burgessové je i na producentech energetických nápojů, aby prověřili, zda se souvislost mezi úmrtími a nápoji zakládá na pravdě. Samotné vyšetřování FDA ještě neskončilo, a úřad tak zatím nemůže říct, zda nějaká spojitost mezi tragickými případy a energetickými nápoji existuje. Firma Monster Beverage uvedla, že má zatím pouze zprávu o úmrtí dívky z Marylandu, další dosud neobdržela.

Nevhodný pro jedince citlivé na kofein

Společnost vyrábí několik značek energetických nápojů. Na jejich obalech uvádí, že je nedoporučuje některým skupinám spotřebitelů včetně dětí, za něž výrobci nápojů považují jedince mladší 12 let, a lidem citlivým na kofein. Podle platných pravidel FDA producenti energetických nápojů nemusejí uvádět, kolik kofeinu jejich nápoj obsahuje. Mohou také nápoje prodávat jako doplňky stravy, na něž se vztahují jiná pravidla než na nápoje.

V plechovce nápoje Monster Energy s obsahem 0,7 litru, kterou vypila čtrnáctiletá dívka z Marylandu, je obvykle 240 miligramů kofeinu. V úmrtní zprávě stojí, že příčinou úmrtí byla srdeční arytmie způsobená "kofeinovou toxicitou", která zhoršila srdeční potíže, které už dívka měla. Ze zprávy také vyplývá, že dívka trpěla Ehlersovým-Danlosovým syndromem, který může ovlivňovat tkáně včetně cév. Podle právníka zastupující rodinu dívka o svých zdravotních problémech věděla. Lékaři jí prý ale neřekli, aby kvůli nim nějak omezovala fyzickou aktivitu či spotřebu kofeinu.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Mohlo by vás zajímat