28. prosince 2011 21:35 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

USA varovaly před implantáty už v roce 2000

Lékař ukazuje nebezpečné prsní implantáty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékař ukazuje nebezpečné prsní implantáty. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) varoval francouzského výrobce prsních implantátů Poly Implant Prothese (PIP) před jejich možnou škodlivostí už v roce 2000.

Podle dopisu, o němž informovala agentura AFP, upozornil FDA francouzského výrobce, že implantáty plněné fyziologickým roztokem jsou "ředěné". Tato skutečnost podle dopisu zaslaného PIP v červnu 2000, "může naznačovat vážné skryté problémy ve výrobě vaší firmy a v systémech zajištění kvality". V Česku se žádné potíže s francouzskými implantáty neobjevily a ani nepředpokládají.

ČTĚTE TAKÉ:


Podezření FDA potvrdil letošní rok: firma zkrachovala a čelí vyšetřování poté, co se provalilo, že do prsních implantátů místo zdravotnicky ověřeného materiálu používala silikon určený pro průmyslové využití ve snaze ušetřit náklady bez ohledu na zdravotní rizika. Problémové implantáty hrozí prosakováním či praskáním a francouzské úřady už doporučily místním ženám, aby si výrobky PIP nechaly preventivně odstranit.

Implantáty PIP si podle dostupných údajů nechaly voperovat desítky tisíc žen ve více než 65 zemích světa, především v Jižní Americe a v západní Evropě.

Zakladatel PIP Jean-Claude Mas nyní podle AFP pobývá někde u Toulonu v jižní Francii a justice jej podezřívá z "vážného klamání a neúmyslného zabití". Jeho advokát Yves Haddad řekl, že jeho klient se nechce veřejně vyjádřit z respektu pro trpící ženy, které mají potencionálně závadné implantáty od jeho firmy.

Lékař vyměňuje nebezpečné prsní implantáty.

Lékař vyměňuje nebezpečné prsní implantáty.

Mas, kterého bývalí zaměstnanci popisují jako "ztřeštěného vědce", nepopírá, že použil silikon, který neschválily zdravotní úřady. "Proč to udělal? Protože to bylo levnější. Možná je to ostudné, ale je to tak. Ovšem tvrdí, že produkt nepředstavoval pro ženy žádné nebezpečí," řekl advokát.

Úřad FDA podle šéfa PIP zpochybňoval jen pevnost povrchu implantátů. Venezuela nabídla všem ženám s podezřelými implantáty bezplatnou operaci pro jejich odstranění. Zákrok by jim byl proveden v chirurgických zařízeních, kde jim byly implantáty voperovány, upřesnilo ministerstvo zdravotnictví. Zdůraznilo nicméně, že potenciálně nebezpečné implantáty budou ženám zdarma odstraněny, ale už ne nahrazeny.

"Těm pacientkám hrozí nebezpečí," uvedla ministryně Eugenia Saderová. Podle ní však nemusejí kvůli tomu chodit na pohotovost, stačí zajít do příslušné nemocnice. Ve Venezuele podstoupí zvětšení poprsí každý rok 35 až 40 tisíc žen. Oblibu v úpravě poprsí ale kritizoval dokonce i prezident Hugo Chávez. Prý by se ženy neměly stávat předmětem obchodu kvůli představě, že velké poprsí je atraktivní.

Prodej implantátů PIP byl ve Venezuele zastaven už loni v dubnu. Během loňského roku byly poškozené implantáty PIP odstraněny více než deseti Venezuelkám. V některých případech ženy ani nezaznamenaly žádný problém, ten se objevil až po pořízení snímků.

Do Česka nedorazily

"Žádná nežádoucí příhoda se neobjevila. Žádná taková hlášení kvůli PIP nemáme," řekla dnes mluvčí českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Veronika Petláková. Podle ní SÚKL hned poté, co na potíže s implantáty upozornila loni na jaře francouzská asociace pro dohled nad léčivy, doporučil stažení PIP z českého trhu.

Plastický chirurg Karel Urban už dřív řekl, že v ČR se tyto implantáty užívaly pro rekonstrukce prsu po jejich odnětí několik let. Nebyly s nimi ale žádné problémy. Distributor podle lékaře sdělil, že do Česka vadné šarže vůbec nedorazily. Klinika proto výměny neplánuje, protože měla jen nezávadnou šarži.

Lidovky.cz, ČTK