20. června 2014 6:33 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Úspěch léčby rakoviny prsu závisí i na zjištěních patologů

Samovyšetření prsou (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samovyšetření prsou (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Úspěch léčby rakoviny prsu závisí podle zástupkyně přednosty onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Petry Tesařové z velké míry na zjištěních patologů. Rozbor tkání umožní správně stanovit diagnózu a zvolit vhodnou léčbu, řekla dnes na Klubu Zdravotnických novin Tesařová.

Vysvětlila, že rakovina prsu není jedna nemoc, jde o skupinu různých typů nádorů s různou nadějí na uzdravení a potřebou léčby. Ročně lékaři v ČR zjistí rakovinu prsu u 7000 žen. "Popis biopsie karcinomu prsu obsahuje podrobné informace o charakteru a typu nádoru a pravděpodobné úspěšnosti léčby. Tyto údaje jsou pro nás na počátku léčby zcela zásadní," řekla Tesařová.

Škála nádorů postihujících prs sahá od pomalu rostoucích typů až po typy velice agresivní. Nádor prsu je častější u žen vyššího věku, kdy obvykle roste pomalu. Nádory prsu u mladších žen jsou méně časté, obvykle ale rychle rostou. Brzy se šíří do uzlin a do celého těla.

ČTĚTE TAKÉ:

"V podstatě jsou tři podskupiny nádorů prsu - ty, jejichž růst závisí na hladině ženských hormonů, a těch je většina. Pak nádory, kde hlavním motorem růstu je receptor HER2 na povrchu nádorových buněk, těch je asi 15 procent. Zhruba stejný podíl tvoří nádory nezávislé ani na jednom z těchto vlivů," upřesnil předseda Společnosti českých patologů a přednosta královéhradeckého Fingerlandova ústavu patologie profesor Aleš Ryška.

Patolog při rozboru tkáně určí histologický typ podle vzhledu a charakteru růstu nádorových buněk. Určí stupeň pokročilosti nádoru, opírá se o mikroskopické zhodnocení velikosti ložiska, zda jsou v těle metastázy a postiženy uzliny. Určí kategorii nádoru, zda růst závisí na hormonech či receptoru HER2. Stanoví také stupeň diferenciace, tedy jak hodně či málo napodobuje původní tkáň.

Prsa (ilustrační foto)

Prsa (ilustrační foto)

Role patologa ve vztahu k onkologii se podle Ryšky za 25 let zásadně změnila. Zatímco dřív potvrzoval, na jaký typ nádoru pacient zemřel, nyní je jeho zjištění zásadní pro volbu léčby. "Patologie hraje stejně klíčovou roli jako kvalita chirurgického výkonu či kvalita onkologické péče," řekl.

Patologové mají k dispozici řadu metod, vedle studia vzorku v mikroskopu využívají i molekulární metody, kterými určí změny v bílkovině nádorových buněk, nebo i genetické změny v nich. Pro zajištění správnosti výsledků procházejí laboratoře každodenní vnitřní kontrolou kvality a několikrát za rok kontrolou externí. Nádory prsu vyšetřuje 60 laboratoří, nejnáročnější vyšetření, která jsou i nákladná a metodicky obtížná, provádí osm referenčních laboratoří.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...