Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Úspěch při hubnutí? Práce s psychikou

Obezita. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obezita. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Dobrý odborník pracuje s motivací klientů, vynechá radikální diety a dokáže předejít jo-jo efektu. Klíčem k úspěšnému hubnutí je nejenom vyvážená strava a dostatek pohybu, ale také práce s psychikou.

Ideálem pak je, když je obézní člověk v péči tří odborníků, a to lékaře-internisty, nutričního terapeuta a psychologa, kteří navzájem spolupracují. Platí to zejména u lidí, kteří trpí obezitou a současně dalšími onemocněními, jež s ní souvisí. Například cukrovkou II. typu, chorobami srdce a cév nebo onemocněním pohybového aparátu.

„Lékař určí míru rizikovosti obezity, provede potřebná vyšetření a sestaví plán léčby obezity i dalších chorob, které ji provázejí. Může předepsat léky, upravit terapii a určit, zda by pacientovi prospěla takzvaná bariatrická operace – při ní se nejen zmenší žaludek, ale mění se i hladiny hormonů inkretinů,“ přibližuje obezitoložka Dita Pichlerová z pražské OB kliniky. Inkretiny ovlivňují chuť k jídlu, pocit sytosti, metabolismus živin na buněčné úrovni i citlivost na inzulin.

Stres ovlivňuje obezitu

Dalším krokem bývá předání pacienta nutričnímu terapeutovi, který se mu dlouhodobě věnuje a řeší s ním jídelníček, pitný režim i vhodné pohybové aktivity. Psycholog se pak zabývá faktory, jež obezitu často ovlivňují, jako jsou dlouhodobý stres, deprese, úzkosti nebo traumata z minulosti.

Péče nejen o tělo, ale i o psychiku při hubnutí má smysl také tehdy, když člověk řeší „jen“ pár kilo navíc. Dostatek informací o zdravotnímu stavu je možné získat z běžné preventivní prohlídky u praktického lékaře, která je zdarma. Na jejich základě se pak člověk může rozhodnout, zda zůstat u výživového poradce, jehož doménou je stravování zdravých lidí, nebo zvolí nutričního terapeuta či specialistu, který umí poradit i nemocným.

„Dobrý výživový poradce by měl být schopen klientovi říct, že mu nedokáže poradit. Podezřelé je, když o sobě tvrdí, že zvládne dietu třeba při cukrovce, přitom nezná vývoj nemoci ani nerozumí nasazené léčbě,“ vysvětluje obezitolog Martin Matoulek, který působí na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Jednou z možností, jak při hubnutí ovlivnit fyzické i psychické zdraví, jsou kursy společnosti STOB na různých místech Česka. Jejich cílem je nejen naučit správné stravovací a pohybové návyky, ale hlavně trvalá redukce váhy. „Naším cílem je dosáhnout změny životního stylu, který je dlouhodobě udržitelný a který dělá jedinci radost,“ popisuje Hana Málková ze společnosti STOB.

Získejte hubnoucího parťáka

„Skupinové kursy hubnutí mají jeden důležitý aspekt, který jinde nenajdeme, a tím je společná podpora. Člověk je tvor společenský a je úžasné pozorovat, jak si lidé v kursu dokážou pomoct, navzájem se podpořit, motivovat i navázat přátelství,“ přibližuje výhody kursů Hana Málková.

Účastník tak získává parťáka, který je v obdobné situaci, má stejný cíl, a tak se mohou navzájem podporovat. Výhody skupinového hubnutí lze podle Málkové převést i do internetového prostředí, kde lidé komunikují díky komunitnímu webu, sociálním sítím nebo programům na podporu hubnutí.

„Skrze sdílení svých zkušeností mohou lidé čerpat podporu i získat zpětnou vazbu k tomu, jak si v hubnutí vedou,“ dodává. Při individuálních pokusech o hubnutí bývá ztráta motivace jedním z největších problémů, který může vést až k tomu, že se člověk rozhodne hubnutí ukončit.

Dieta - ilustrační foto

Dieta - ilustrační foto

Velmi přitom záleží na tom, jakým způsobem se rozhodne hubnout. Při rychlém hubnutí pomocí striktních redukčních diet se psychické problémy vyskytují častěji. „Potom se projevuje zvýšená podrážděnost či apatie, únava nebo úzkost. Tyto negativní emoční reakce samozřejmě ovlivňují celkové prožívání a chování člověka. Tento stav je hubnoucím vnímán jako málo přijatelný, a často tedy bývá důvodem přerušení dietních opatření a navrácení se k „obéznímu“ životnímu stylu,“ říká klinická psycholožka Šárka Slabá, která působí na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Účinky hladovění v podobě radikálních diet na osobnost člověka jsou tím ničivější, čím rychleji se člověk snaží zhubnout. Zhoršuje se schopnost soustředění, roste podrážděnost, přibývají konflikty s okolím a myšlenky se týkají hlavně jídla.

„Pokud budete hubnout postupně, s pozvolnými úbytky a celkovou změnou životního stylu, výše zmíněné negativní emoční reakce v podstatě nepoznáte. Naopak, ve vědeckých studiích byl u takto hubnoucích lidí prokázán výrazný ústup úzkosti, nárůst sebedůvěry a sebevědomí,“ uzavírá psycholožka.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Advantage Consulting, s.r.o.
LAKYRNÍK PRO MEZINÁRODNÍ SPOLEČNOST (25-30.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč