Středa 26. února 2020svátek má Dorota 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Australští kuřáci musí nově překousnout hrozivé krabičky

Nové krabičky, ve kterých se musí od prosince v Austrálii prodávat cigarety. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové krabičky, ve kterých se musí od prosince v Austrálii prodávat cigarety. | foto: Reuters

CANBERRA Kuřáci v Austrálii si od soboty musejí začít zvykat na nové obaly cigaretových krabiček, na kterých jsou namísto značek výrobců k vidění grafická varování a odpudivé obrázky zdravotních následků závislosti na nikotinu. Trafikanti a prodavači tabáku hlásí, že zákazníci se s novým nařízením vyrovnávají každý po svém, napsala agentura AFP.

Někteří si vybírají balení s co nejméně hrůzostrašnými fotografiemi, jiní ani nehnou brvou.

ČTĚTE TAKÉ:

V Austrálii nově platí zákon, který nařizuje výrobcům používat jednotné obaly. Na krabičkách v olivově zelené barvě nesmí být výrazné logo výrobce ani reklamní texty, její velkou část navíc musí pokrývat varování před zdravotními následky kouření a také velmi explicitní fotografie. Na nich jsou k vidění třeba pacienti s rakovinou ústní dutiny, s prsty u nohy postiženými snětí či nedonošené novorozeně - tedy lidé, kteří trpí kvůli škodlivým účinkům nikotinu.

Citlivější povahy si vybírají co nejcivilnější obrázky

"Některým zákazníkům je úplně jedno, co na tom obrázku je," tvrdí Sanjid Amatya, prodavač v jedné z trafik v Sydney. "Jiní si ale stěžují: Proč jen ty obrázky změnili? Je to naprosto příšerné." Trafikanti už vypozorovali, že citlivější povahy si začaly vybírat krabičky s co nejméně šokujícími fotografiemi. Žádají třeba balení s obrázkem ruky zamačkávající nedopalek, který vypadá poměrně neškodně. Nebo si kupují plastové obaly, do kterých krabičky zasunou, aby obrázky nebyly vidět.

Zodpovědní úředníci si za svým rozhodnutím stojí a tvrdí, že pokud se jim podaří obrázky zhnusit alespoň části kuřáků jejich zlozvyk natolik, že si cigarety přestanou kupovat, budou to považovat za úspěch. "Ty obrázky mají být znepokojivé a provokující. Jestli odradí jen jediné dítě od kouření, pak to i s těmi všemi pohoršenými kuřáky stojí za to," řekl AFP Stafford Sanders z australské protikuřácké ligy ASH.

Zákazníci v obchodech ale často vypadají spíše laxně. "Co kouření dělá vím, nakonec jsme kuřačka už dvacet let, je to prostě moje volba," řekla Lisa Wrightová britskému deníku The Daily Telegraph. Šokující obrázky nezacloumaly ani Victorem El Hagem, který nevěří že by kvůli nim někdo přestal kouřit. "Já se zrovna pokouším přestat, ale dělám to jedině kvůli své malé dcerce," svěřil se deníku mladý muž.

Každoročně umírá 15 000 australských kuřáků

Austrálie má jedny z nejpřísnějších protikuřáckých zákonů na světě, a chce do roku 2018 snížit počet kuřáků ze zhruba 15 procent populace na deset procent. Zdravotnické úřady uvádějí, že každoročně umírá na nemoci spojené s kouřením na 15.000 Australanů. To stojí státní pokladnu ročně v přepočtu asi 30 miliard australských dolarů (608 miliard korun).

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.