Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

V boji proti malárii by mohla pomoci kuřata, zjistili vědci. Komáři nesnesou jejich pach

Zdraví

  15:12
ADDIS ABEBA - Komáři přenášející malárii se snaží vyhnout se pachu živých kuřat. Podle nové vědecké studie by se toho dalo využít při přípravě účinného repelentu. Loni malárie podle OSN v Africe zabila 400 tisíc lidí.
Komár (ilustrační foto)

Komár (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Nový poznatek přinesl experiment provedený v západní Etiopii. Etiopští a švédští vědci umístili klec s živým kuřetem do blízkosti lůžek, v nichž spali pod moskytiérou dobrovolníci. „Kořist“, z níž chce sát krev, komár vyhledává podle pachu a jak vyplývá ze studie publikované v časopise Malaria Journal, kuřatům se vyhne.

Nobelovu cenu za lékařství získali tři parazitologové. Přispěli třeba k léčbě malárie

Habte Tekie z univerzity v Addis Abebě řekl, že kuřecí pach by bylo možné extrahovat a použít do repelentů. Na studii se podílí také švédská univerzita zemědělských věd.

Při pokusech, které byly dosud provedeny, se používaly také látky extrahované z peří kuřat. Prokázalo se, že v pasti, která byla umístěna poblíž lůžka dobrovolníků, uvízlo mnohem méně komárů, když poblíž bylo kuře.

Parazit malárie zpočátku napadne játra a z nich se rozšíří do krve. Mezi lidmi ho roznášejí komáři při sání krve.

Počet obětí malárie se daří od roku 2000 snižovat díky insekticidům a moskytiérám. Vědci oslovení stanicí BBC informaci o odpuzovacích vlastnostech kuřecího pachu považují za dobrou zprávu, protože se ví, že někteří komáři začali prokazovat rezistenci na insekticidy.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...