Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

V Česku se objevil třetí problém u implantátů

Lékař ukazuje nebezpečné prsní implantáty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékař ukazuje nebezpečné prsní implantáty. | foto: Reuters

PRAHA Česko má třetí hlášení nežádoucí příhody u prsních implantátů PIP. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) uvádí, že šetření zahájil tento týden na základě hlášení pacientky.

V Česku dostaly francouzské implantáty PIP 2000 žen, z nich 500 po rakovině prsu. První případ byl hlášen v roce 2007, druhý letos v lednu. "Problém byl zjištěn při kontrole u ošetřujícího lékaře tento týden a aktuálně se nežádoucí příhoda šetří," sdělila Lucie Šustková z tiskového oddělení SÚKL.

ČTĚTE TAKÉ:

První nežádoucí příhoda z roku 2007 se týkala implantátů M-implants. Francouzský výrobce implantátů PIP je vyráběl pro nizozemskou společnost, ta je pouze opatřila vlastním obalem a názvem. Šetření skončilo v témže roce a údajně neprokázalo souvislost obtíží s kvalitou implantátu. Druhá nežádoucí příhoda se týká prsních implantátů PIP, pacientka ji hlásila v lednu a šetření dosud trvá.

Bulovka nabízí i soboty

Celkem byly v Česku použity necelé 3000 implantátů ve zhruba 50 zdravotnických zařízeních. Ministerstvo zdravotnictví po odhalení, že výrobce použil nekvalitní silikon, doporučilo všechny implantáty PIP vyměnit.

Přednosta kliniky plastické chirurgie Nemocnice Na Bulovce docent Jan Měšťák doporučil výměnu všem ženám. Varoval před panikou, ženy by se měly dát vyšetřit na pracovišti, kde implantát dostaly. Pokud ultrazvuk neprokáže změny, je na výměnu čas. Přednostně mají být operovány ženy, u nichž vyšetření odhalí změny nebo vše psychicky špatně nesou.

ČTĚTE VÍCE:

Bulovka nabídla operace ženám i mimo běžný operační program o sobotách. Čeká jen na potvrzení pojišťoven, že operace i nový implantát zaplatí.

Heger: Pojišťovny by měly platit všem ženám

Podle ministra Leoše Hegera (TOP 09) by měly pojišťovny zaplatit vynětí vadných implantátů PIP všem ženám - tedy pacientkám po rakovině i těm, které si zaplatily nová prsa pro krásu. Nový implantát pak by měly určitě zaplatit ženám po rakovině. Zatím není jasné, zda ho zaplatí také ženám, které mají implantát z kosmetických důvodů.

Podle právníka Ondřeje Dostála by jim nový implantát měla ze své pojistky zaplatit klinika, která je operovala. Ženy by se podle právníka Pavla Šustka měly soudit také o odškodnění bolesti, kterou musely projít.

Infografika: implantáty.

K úhradě operací řekl prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček, že pojišťovna může ze zákona zaplatit pouze péči, kterou předepíše lékař. "To znamená, že všem ženám, které budou indikovány lékařem, že implantát má být vyměněn, to má jako zdravotní péči pojišťovna zaplatit. A je úplně jedno, jestli to původně bylo ze zdravotních nebo jiných důvodů," řekl s tím, že pokud žena dostala implantát ze zdravotních důvodů, tak by operaci i nový implantát měly zaplatit pojišťovny "zcela jistě". Pokud byla operace z estetických důvodů, je to podle něj "trošku sporné", ale myslí si, že to se bude řešit individuálně.

"Jestli to ministerstvo dotáhne do té situace, že nám nařídí to hradit všechno, tak my se tomu samozřejmě budeme muset podřídit," řekl Gajdáček. Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň ale uvedl, že ministerstvo nebude nic nařizovat, dá pracovištím pouze doporučení.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...