Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

V Česku vznikne klinika čínské tradiční medicíny, reakce se různí

Čínská medicína (ilustrační foto) foto: Shutterstock

ŠANGHAJ - V České republice by měla brzy vzniknout klinika čínské tradiční medicíny. Během návštěvy Šanghaje to uvedl ředitel nemocnice v Hradci Králové Roman Prymula.
  8:41

Podle jeho slov peníze na výstavbu pavilonu v hodnotě deset milionů eur poskytne šanghajská společnost CEFC, která již v ČR v uplynulých týdnech oznámila i jiné významné investice. Právě v královéhradecké nemocnici již funguje ambulance čínské medicíny.

Dohoda o výstavbě nové budovy má být podepsána v pátek, tedy ještě během nynější návštěvy premiéra Bohuslava Sobotky v Číně. Zdravotnické zařízení v Hradci Králové spolupracuje s čínskou nemocnicí Šu-kuang, ve které Sobotka v úterý hovořil s lékaři i pacienty.

„Tradiční čínská medicína je v České republice nepochybně novou věcí. My zatím provozujeme pouze ambulanci. Na podkladu smlouvy, kterou tady podepíšeme, ale plánujeme otevření celého pavilonu,“ uvedl Prymula. Tuto léčbu si čeští pacienti platí sami. Nová klinika by měla být vybudována do osmnácti měsíců a mělo by v ní působit 30 členů lékařského personálu, z toho osm z nemocnice v Šanghaji.

Nové centrum čínské medicíny otevřeli v Lázních Bohdaneč

Pokud jde o možný odpor veřejnosti k tradiční čínské medicíně, Prymula podotkl, že reakce jsou různé. „Bojujeme s lékařskou komorou, která má naprosto rigidní názor a asi zbytečný, protože my nechceme nahradit klasickou medicínu touto čínskou tradiční medicínou, chceme ji využívat doplňkově. Vidíme tady totiž některé styčné plochy, které umožňují léčit efektivněji,“ dodal.

Komplexní řešení

Tradiční čínská medicína podle Prymuly pomáhá zejména u chronických bolestí a migrén, léčí ale i další zánětlivé choroby. Velice dobré výsledky mají Číňané prý také s léčbou neplodnosti. „Tyto výsledky jsou zřejmě i lepší než západní metody, není to otázka akupunktury, ale bylinné terapie,“ uvedl Prymula. „Naše ambulance naprosto nestačí zájmu obyvatelstva,“ dodal s tím, že každý den vyšetří osm lidí, další jsou v terapeutickém režimu a už nyní mají objednané pacienty na každý den až do září příštího roku.

Ředitel čínské nemocnice Čou Chua ocenil, že český premiér již v minulosti navštívil nemocnici v Hradci Králové a nyní zavítal také do Šanghaje. „Spolupráce mezi Českou republikou a Čínou v rozvoji čínské medicíny je současné době ve velice klíčovém období,“ uvedl a zdůraznil, že čínská medicína je tradičním léčebným systémem, který prokázal, že má velmi příznivé účinky na lidské zdraví.

Čínské bylinky v Česku. Lékaři častěji praktikují 'alternativní' medicínu

Pokud jde o srovnání západní a tradiční čínské medicíny, principiálně mezi nimi podle čínského odborníka nejsou velké rozdíly, protože obě směřují k tomu, aby se zlepšilo zdraví pacienta. „Kdybychom chtěli najít rozdíly, tak v západní medicíně je určitě více syntetických léčiv a produktů, zatímco čínská medicína používá přírodní produkty a přírodní cesty,“ vysvětlil ředitel šanghajské nemocnice. Místo antibiotik pak Číňané používají bylinné přípravky, které mají podobnou protizánětlivou funkci.

Nemocnice v Šanghaji funguje již 110 let a v současné době má přes 1300 lůžek. Za rok tu přijmou 3,2 milionu ambulantních pacientů, hospitalizovaných mají 65 000 ročně. „Operací, kterých provádíme kombinací čínské tradiční medicíny a západní medicíny, je ročně asi 50 000 ročně,“ uvedl Čou Chua.

Český ministr zdravotnictví navštívil šanghajskou nemocnici již podruhé. „Toto zařízení má jednu zvláštnost, kterou je skloubení té tradiční čínské medicíny s tou klasickou západní medicínou. Je vidět, že pacienti mají zájem o obojí,“ uvedl ministr Svatopluk Němeček. Jak dodal, sám čínskou medicínu vyzkoušel v Praze na summitu skupiny 16+1. „Zkusil jsem akupunkturní body i vyšetřovací metody a musím říct, že to není nic nepříjemného,“ dodal. Skupinu 16+1 tvoří země střední a východní Evropy a Čína.

Společnost CEFC v uplynulých týdnech oznámila masivní investice do České republiky. Získala 60 procent ve fotbalovém klubu Slavia Praha, podíl v letecké společnosti Travel Service a se společností Pivovary Lobkowicz se dohodla, že v ní spolu s partnery převezme téměř 80 procent.

Autor: