Český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na svém webu v přehledu hodnocených léčiv na covid-19 raloxifen zmiňuje. Poukazuje na to, že na možné účinky podobných látek upozornili také čeští vědci.
Podle Babiše jsou omezení náporem na psychiku. Doufá, že se lidé v boji s covidem semknou jako na jaře |
Raloxifen pomáhá předcházet osteoporóze tak, že se váže na estrogenové receptory, což podle italských odborníků může zpomalit i množení viru SARS-CoV-2 v organismu. „Tlumí replikaci viru, čímž zpomaluje zhoršování stavu pacientů s mírnými příznaky, a také zmírňuje infekčnost díky tomu, že snižuje virovou nálož,“ popsal možné výhody léku Marco Allegretti z farmaceutické společnosti Dompé Farmaceutici.
Výzkum už v raných fázích koronavirové pandemie ukázal, že hormon estrogen u žen před menopauzou může mít během onemocnění covidem-19 ochranný účinek. Někteří vědci předpokládají, že podobnou ochranu může poskytnout i raloxifen, který se předepisuje ženám po přechodu s nižší hladinou estrogenu kvůli posílení kostí.
Na myšlenku, že úlevu lidem nakaženým koronavirem může přinést právě raloxifen, přišli odborníci díky počítačové analýze v rámci projektu Excalate4Cov. Ten používá supervýkonné počítače k prověřování molekul známých léčivých látek a snaží se zjistit, zda by některá z nich mohla fungovat i proti koronaviru. Do června jich takto experti otestovali 400 000 a z nich předběžně pro další výzkum vybrali 7000, informovala už dřív Evropská komise.
Látka raloxifen působí na kosti a kardiovaskulární systém podobně jako pohlavní hormon estrogen. Obsahuje ji lék Evista, který je podle údajů SÚKL v Česku od roku 2004. V roce 2011 se začal proplácet ze zdravotního pojištění. Ústav zdůrazňuje, že užívání známých léčiv u pacientů s covidem je experimentální a teprve se testuje.
SÚKL uvedl, že na možnou účinnost náhrad estrogenu při léčbě covidu upozornili i čeští vědci. Zkoumali podobnou látku bazedoxifen, která by mohla představovat levnější a dostupnější alternativu k biologické léčbě při plicních komplikacích při covidu a mohla by účinkovat i proti pronikání koronaviru do buněk a jeho množení, zmínil SÚKL.