Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

V LDN v Rybitví funguje centrum spánkové medicíny

Spánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spánek | foto: Shutterstock

RYBITVÍ V Léčebně dlouhodobě nemocných v Rybitví funguje Institut spánkové medicíny, centrum diagnostiky a léčby poruch dýchání ve spánku. Po dvou letech činnosti získal smlouvy se zdravotními pojišťovnami. V regionu podobné zařízení hrazené z pojištění chybělo, řekla ředitelka léčebny Jana Tomšů.

„Přicházejí tam pacienti, kteří se probudí a jsou unavení a mají pocit, že se v noci nevyspí. Přicházejí tam pacienti „chrápavci“, nebo ti, kteří trpí dlouhodobě únavou,“ uvedla Tomšů.

Léčebna v Rybitví je druhým nejvyšším akreditovaným zařízením a jediným akreditovaným ventilačním centrem v Pardubickém kraji. Je oprávněno vyšetřovat a diagnostikovat dospělé pacienty s poruchou spánku a indikovat ventilační léčbu ve všech režimech.

Klienty posílá do centra praktický lékař nebo specialista z oboru ORL či neurologie. Poruchy dýchání ve spaní, například apnoe, se odstraňují takzvanou ventilační léčbou, která upraví rytmus spánku. Podle Tomšů je to prevence vážnějších onemocnění, třeba mozkových příhod, infarktů, ale i mikrospánku u řidičů. V některých případech, hlavně u chrápání, je vhodný drobný chirurgický zákrok v nemocnici.

„Za rok jsme schopni vzít 500 až 600 nových pacientů. K tomu je třeba přičíst ty, kteří se k nám pravidelně vracejí na kontroly,“ řekla Tomšů. Léčebna má pro potřeby centra uzavřené smlouvy s dvěma lékaři, přístrojové vybavení v hodnotě kolem dvou milionu korun zapůjčily zdravotnické firmy. Nové centrum je akreditované Českou společností pro výzkum spánku a spánkovou medicínu.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...