Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V LDN v Rybitví funguje centrum spánkové medicíny

Zdraví

  6:36
RYBITVÍ - V Léčebně dlouhodobě nemocných v Rybitví funguje Institut spánkové medicíny, centrum diagnostiky a léčby poruch dýchání ve spánku. Po dvou letech činnosti získal smlouvy se zdravotními pojišťovnami. V regionu podobné zařízení hrazené z pojištění chybělo, řekla ředitelka léčebny Jana Tomšů.
Spánek

Spánek foto: Shutterstock

„Přicházejí tam pacienti, kteří se probudí a jsou unavení a mají pocit, že se v noci nevyspí. Přicházejí tam pacienti „chrápavci“, nebo ti, kteří trpí dlouhodobě únavou,“ uvedla Tomšů.

Léčebna v Rybitví je druhým nejvyšším akreditovaným zařízením a jediným akreditovaným ventilačním centrem v Pardubickém kraji. Je oprávněno vyšetřovat a diagnostikovat dospělé pacienty s poruchou spánku a indikovat ventilační léčbu ve všech režimech.

Klienty posílá do centra praktický lékař nebo specialista z oboru ORL či neurologie. Poruchy dýchání ve spaní, například apnoe, se odstraňují takzvanou ventilační léčbou, která upraví rytmus spánku. Podle Tomšů je to prevence vážnějších onemocnění, třeba mozkových příhod, infarktů, ale i mikrospánku u řidičů. V některých případech, hlavně u chrápání, je vhodný drobný chirurgický zákrok v nemocnici.

„Za rok jsme schopni vzít 500 až 600 nových pacientů. K tomu je třeba přičíst ty, kteří se k nám pravidelně vracejí na kontroly,“ řekla Tomšů. Léčebna má pro potřeby centra uzavřené smlouvy s dvěma lékaři, přístrojové vybavení v hodnotě kolem dvou milionu korun zapůjčily zdravotnické firmy. Nové centrum je akreditované Českou společností pro výzkum spánku a spánkovou medicínu.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...