Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

V Libérii ignorují zákazy kvůli ebole, mrtvá těla dávají na ulici

Ochrana od hlavy k patě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ochrana od hlavy k patě | foto: Reuters

MONROVIA Příbuzní obětí nebezpečného viru ebola, který v západní Africe zabil již 887 lidí, údajně často ignorují pravidla stanovená liberijskou vládou, která mají pomoci zabránit šíření nemoci. Namísto toho, aby přiznali, že zemřel člen jejich rodiny a čekali na zdravotníky, kteří je umístí do karantény, se mrtvých těl raději zbavují tím, že je pohodí na ulici. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní představitele.

Největší problémy s virovým onemocněním hlásí právě Libérie, Sierra Leone a Guinea. V pondělí potvrdily druhý případ nakažení virem eboly i nigerijské úřady. Jedná se o lékaře, který ošetřoval Liberijce Patricka Sawyera, jenž zákeřné nemoci podlehl na konci července krátce po příletu do největšího nigerijského města Lagosu.

V úterý úřady oznámily, že celkem nyní vykazuje symptomy nemoci osm lidí, kteří byli se Sawyerem v kontaktu. Liberijec s americkým občanstvím přiletěl do Lagosu 20. července, na letišti zkolaboval a po pěti dnech v nemocnici zemřel.

Nařízená kremace

Liberijští představitelé v pondělí nařídili kremaci všech obětí. Spalování lidských ostatků není součástí liberijské pohřební kultury, těla se většinou ukládají přímo do hrobu, poznamenala BBC. Tento postup však podle liberijských úřadů vedl často k nechtěnému kontaktu s tělními tekutinami zesnulého a následnému přenosu viru.

O ebole:

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný lék ani vakcína, takže úmrtnost na ni je vysoká. V

ůbec poprvé se virus objevil v 70. letech v dnešním Kongu. Minulá vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu, kde se nakazilo 425 lidí. Polovina z nich zemřela.

Všichni příbuzní nakažených by rovněž měli být ve snaze o zastavení šíření viru umístěni do karantény. Snaží se tomu ale vyhnout a raději se zbavují těl, uvedl liberijský ministr informací Lewis Brown. V případě nahlášení úmrtí na ebolu se totiž obávají, co je čeká, a vzhledem k vysoké úmrtnosti považují umístění do karantény za "smrtící past".

"Snaží se proto odstranit těla ze svých domovů a nechávají je na ulici. Riskují tak, že se nakazí," uvedl liberijský ministr. "Žádáme obyvatele, aby těla nechali doma, my si je vyzvedneme," dodal.

V Africe se ebolou nakazili již dva Američané. První z nich je lékař Kent Brantly, který je již ve Spojených státech, kam ho na specializovanou kliniku v Atlantě dopravil letecký speciál. Brantlyho stav se zlepšuje. Dnes do USA dorazila i zdravotnice a misionářka Nancy Writebolová.

ČTĚTE TAKÉ:

Epidemie eboly vypukla v únoru v Guineji a hlavně kvůli čilým přeshraničním stykům místního obyvatelstva se rozšířila i do Sierry Leone a Libérie.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!