Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Horečka dengue se v Malajsii šíří. Stoupá počet nakažených

Zdraví

  7:00
KUALA LUMPUR - Už nejméně 94 lidí letos zemřelo na nákazu horečkou dengue v Malajsii. V porovnání se stejným obdobím loňského roku jde o nárůst o více než 200 procent, uvedla s odvoláním na malajsijské ministerstvo zdravotnictví tisková agentura BERNAMA.

Horečka dengue foto: Reuters

Podle ministerstva stoupl také počet nakažených. Zatímco v loňském roce bylo od začátku roku do července zaznamenáno 14.755 případů, v letošním roce už je to téměř 52 000.

Horečka dengue je vážná a potenciálně i smrtelná nemoc. Její příznaky zahrnují především vysokou teplotu, bolesti kloubů a nevolnost. Ve vážných případech může virus horečky dengue způsobit vnitřní krvácení, zbytnění jater, zástavu krevního oběhu a smrt.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle světové zdravotnické organizace (WHO) v posledních letech výskyt dengue celosvětově dramaticky narůstá. Nemoc nyní ročně postihuje 50 milionů až 100 milionů lidí v tropech a subtropech. Ohroženo je ale podle WHO až 40 procent světové populace, tedy více než 2,5 miliardy lidí. Zatím neexistuje žádný účinný lék nebo očkovací látka, jediným řešením je prevence.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!