Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svitla šance pro lidi s alzheimerem? Český neurolog testuje v Motole unikátní lék, studie potrvá dva roky

Zdraví

  5:33
Praha - Lidem trpícím Alzheimerovou chorobou a jejich rodinám svitla naděje. Český neurolog Martin Tolar má v ruce lék, který čeká poslední klinická studie, jež ověří jeho blahodárné dopady na pacienty. Testování se má odehrávat i ve spolupráci s Fakultní nemocnicí v Motole. Pak by se mohl dostat k lidem v Americe a Evropě.

Fakultní nemocnice Motol. foto: Lidové noviny

„V příštím roce začneme s malou klinickou studií u lidí, které v Motole léčí profesor Jakub Hort. Účinek léku bude sledován monitorováním změn v krvi a v mozkomíšním moku,“ řekl Tolar.

Alzheimera vyhánějí tancem. Jak pomáhá nemocným?

Studie se zúčastní pacienti, u kterých se již projevily klinické příznaky choroby, ale i ti, u nichž je vzhledem k jejich genetické výbavě vysoká pravděpodobnost, že onemocní.

„Plánuje se jednak studie s placebem, která by měla běžet v řadě zemí, a pak takzvaná otevřená studie bez placeba, která bude pouze v Motole a v Brně. Do ní se uvažuje zařadit 40 až 50 pacientů s prokázanou časnou Alzheimerovou chorobou,“ vysvětlil neurolog Jakub Hort z nemocnice Motol. 

Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba byla popsána na začátku 20. století. V té době představovala spíše vzácnou nemoc, která postihovala jen zlomek populace. Alzheimerova choroba je nevyléčitelná. Začíná pozvolna a mezi první příznaky patří zhoršování krátkodobé paměti. Následují problémy s časovou a prostorovou orientací, řečí a rozhodováním. Připojují se poruchy chování a někdy deprese. Postupně se ztrácí soběstačnost. Jen v Evropě postihuje zhruba sedm milionů lidí. 

Lidí s alzheimerem a jinými demencemi v Česku přibývá, od roku 1990 se jejich počet zdvojnásobil. Z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistik vyplývá, že nemocných, jimž byl přímo diagnostikován alzheimer, je zhruba 150 tisíc; většině je 75 až 89 let. Úmrtnost se pak za posledních deset let zvedla víc než sedmkrát. Zatímco před deseti lety nepatřily Alzheimerova choroba a demence ani do první desítky hlavních příčin úmrtí, loni byly už sedmým nejčastějším důvodem, mohly za smrt každé 23. ženy a každého 45. muže.

„Mozek je metabolicky nejaktivnější orgán v těle a produkuje značné množství zplodin. S přibývajícím věkem se naše schopnost je odplavovat zhoršuje, hromadící se toxiny tak poškozují a zabíjejí nervové buňky. V případě Alzheimerovy choroby se jako první v mozku poškozuje centrum paměti. Proto jsou prvními příznaky výpadky krátkodobé paměti, absence slov v řeči, nesprávné ukládání věcí,“ vysvětlil Tolar vznik nemoci.

I když toxiny poškozují mozek od čtyřiceti až padesáti let života, prvních 20 až 25 let tento proces probíhá bez klinických příznaků. Navíc existuje gen, jehož přítomnost v těle zvyšuje pravděpodobnost, že člověk alzheimerem onemocní.

Za Alzheimerovu chorobu může pokles tvorby nových neuronů v mozku, zjistili vědci

„Objevili jsme, že tento gen má 60 až 65 procent lidí, kteří v konečném důsledku alzheimerem onemocní. V případě alzheimera způsobuje další zhoršení odplavování toxinů. Tento gen se dědí a bohužel existuje velké procento lidí, kteří mají jeho formu, která vede ke zvýšenému riziku Alzheimerovy choroby,“ upozornil Tolar. 

Lék, který vyvinul Tolarův tým, umožňuje odplavit toxiny z mozku do krve a následně i z těla ven. „Důležité je, že víme, který toxin je za Alzheimerovu nemoc zodpovědný. Jde o bílkovinu beta amyloid. Pokud náš lék odplaví toxin z mozku včas, zabrání jeho hromadění a v konečném důsledku propuknutí nemoci. A to je náš cíl,“ uvedl neurolog Tolar.

Studie potrvá v Motole dva roky, během ní budou lékaři sledovat, zda amyloid u zkoumaných pacientů opravdu ubývá. „Pro vstup do studie bude potřeba prokázat přítomnost bílkoviny v mozku. Při vyšetřeních se zaměříme na to, zda dojde ke zpomalení či zastavení úbytku nervových buněk. Dále také otestujeme paměť, vyhodnotíme i soběstačnost pacientů,“ uvedl neurolog Hort.

Češi proti Alzheimerově chorobě

Neurologové Martin Tolar a Jakub Hort spolu studovali na stejné fakultě, po roce 1989 se jejich cesty rozdělily. Znovu se oba setkali až během pobytu Jakuba Horta v Bostonu v roce 2003. 

„Martin v té době pracoval na alzheimerovi pro jednu velkou firmu a následně pro několik menších biotechnologických společností a já prezentoval výsledky našeho výzkumu u pacientů. Později jsem se stal členem vědecké rady Martinovy firmy Alzheon, které předsedá nobelista Stanley B. Prusiner. Kromě odborného poradenství a přípravy studie jsme pak začali dělat i vlastní výzkum a opublikovali společně několik článků. Prokázali jsme, že v mozku je přirozeně přítomna látka, která se velmi podobá léku, který vyvíjí Alzheon. Zdá se tedy, že tento nadějný nový léčebný postup bude posilovat přirozené procesy v lidském těle, které pomáhají čelit tomuto zákřenému onemocnění,“ říká Hort. 

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...