24. května 2011 12:58, aktualizováno  18:10 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

V Německu zabíjí střevní bakterie. Stovky nakažených

Nemocniční laboratoř - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocniční laboratoř - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BERLÍN Německo vyděsila nákaza životu nebezpečnou střevní bakterií, která vyvolává těžké a krvácivé průjmy a může způsobit selhání ledvin. V zemi bylo evidováno na 460 potvrzených případů nebo podezření, která lékaři prověřují. Přes 80 napadených je ve velmi vážném stavu, na následky onemocnění pravděpodobně zemřely už tři ženy.

Úřadům se zatím nepodařilo objevit zdroj této nákazy, která se podle odborníků šíří neobyčejně rychle a agresivně. Enterohemorhagická Eshcherichia Coli (EHEC) není v Německu žádnou neznámou. Ročně se jí nakazí zhruba 1000 lidí, převážně dětí do pěti let. Tentokrát však postihuje dospělé, a to hlavně ženy, pocházející ze severu Německa. První případy se objevily už i na západě země a v Berlíně.

Onemocnění má na svědomí také první oběti. Ve spolkové zemi Dolní Sasko zemřela v sobotu třiaosmdesátiletá žena, která byla od poloviny měsíce hospitalizována s krvácivými průjmy. Laboratorní testy u ní prokázaly infikaci EHEC, uvedla dnes agentura DPA. V Brémách v noci na dnešek umřela mladá pacientka se symptomy nákazy bakterií. Její přítomnost v těle ale musí testy teprve potvrdit.

Nákaza se šíří dva týdny
Odborníky překvapilo zejména tak velké množství vážných případů ve velmi krátkém časovém období. Nákaza se totiž Německem šíří asi jen dva týdny. Podle předního experta na EHEC Helgeho Karche se možná jedná o novou, agresivnější variantu této bakterie, která může způsobovat dosud nezaznamenaná poškození střev.

"Mohlo by se jednat o kmen se zvláštními vlastnostmi původce," řekl ředitel Ústavu pro hygienu univerzitní kliniky v Münsteru dnešnímu vydání deníku Die Welt. Karcheho úvahy potvrzují i testy odebraných vzorků. Některé bakteriální kmeny byly podle DPA odolné vůči antibiotikům.

Úřady nyní intenzivně pátrají po zdroji nákazy a jejím šiřiteli. Tato jedovatá varianta prospěšné střevní bakterie Eshcherichia Coli se vyskytuje v žaludcích skotu a dalších hospodářských zvířat. Do oběhu se dostává prostřednictvím jejich masa, mléka nebo výkalů, které mohou znečistit vodu, ovoce či zeleninu. Právě ji němečtí odborníci podezřívají, že by mohla nebezpečnou nákazu šířit, a vyzývají veřejnost, aby pečlivě omývala veškeré potraviny a dodržovala hygienu rukou. V syrovém mase ani mléce testy bakterii zatím neodhalily, přesto odborníci doporučují maso řádně tepelně upravovat.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Partner je obézní, jak ho donutit zhubnout?
ZE ŽIVOTA: Partner je obézní, jak ho donutit zhubnout?

Přítel trpí velkou nadváhou při 176 cm má přes 150 kg. A potřebovala bych ho nějak donutit, aby trvale zhubl, aby se začal trochu hýbat. Má sedavé zaměstnání, nepravidelně jí a jsem schopná ho přinutit max k krátké a pomalé procházce, páč mně nestačí.

Najdete na Lidovky.cz