Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Nizozemsku je eutanazie legální, případy nepřibývají

Zdraví

  7:00
Legalizace eutanazie v Nizozemsku nevedla ke zvýšení počtu případů, kdy byla využita. Uvádí to studie v britském lékařském časopisu Lancet, která vychází z údajů o příčinách úmrtí v nizozemských nemocnicích.
Eutanazie

Eutanazie foto: Shutterstock

Podle studie byla asistovaná sebevražda v roce 2010 příčinou méně než tří procent úmrtí v Nizozemsku. Autoři studie uvádějí, že i před rokem 2002, kdy byla eutanazie v zemi legalizována, byla zaznamenána stejná čísla.

Podle autorů studie zjištěné výsledky také vyvracejí obavy, že legalizace eutanazie povede k většímu počtu usmrcení těžce nemocných pacientů, kteří k ukončení svého života nedali souhlas. Podle získaných údajů se to v roce 2010 stalo ve 13 případech. V roce 1990 to bylo 45 případů.

Nizozemsko legalizovalo eutanazii jako první stát na světě v roce 2002. Podle zákona nelze lékaře trestat, když pomůže pacientovi spáchat sebevraždu, pokud je tento pacient nevyléčitelně nemocný, trpí velkými bolestmi a několikrát výslovně požádal o pomoc při odchodu ze života. Každý případ navíc podléhá schválení druhého lékaře.

Autor:
Témata: Nizozemsko