19. dubna 2017 14:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

V pilulkách spásu nehledejte, hrozí vám závislost

Aspirin (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aspirin (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

I vcelku zdravý člověk občas „zobne“ nějaký medikament. Tu na povzbuzení při psychicky náročné práci, jindy po společensky nezvládnutém večeru, ženy třeba při bolestivé menstruaci. Je nutné si však hlídat, aby nám takto přijímané léky nepřerostly přes hlavu.

Normální je léky užívat, pokud k tomu máme důvod. Jinak hrozí, že nežádoucí účinky, které mohou léky vyvolat, převáží nad účinky pozitivními, připomíná člen představenstva České lékárnické komory Michal Hojný. Lidé však také sahají do lékárničky, aby se uklidnili, zahnali úzkost. K tomu slouží benzodiazepiny. Nebo aby mohli usnout. Na to jsou hypnotika.

„Benzodiazepiny plní velmi dobře svou funkci při krátkodobé léčbě úzkostných stavů spojených třeba s nepříjemnými rodinnými situacemi. Stejně tak hypnotika velmi dobře pomohou k navození spánku třeba v nemocnici po chirurgickém výkonu, kdy pacient s ohledem na svůj stav nemůže usnout a kvalitně se vyspat,“ říká Michal Hojný. Nebezpečná je v obou zmíněných případech kombinace léku s alkoholem. Především starší osoby se zpomalenou schopností zpracovávat a odbourávat léčiva mohou ospalost pociťovat i druhý den po podání léku. Což pak způsobí tradiční popolední útlum, při němž si člověk zdřímne, takže má logicky večer zase problém usnout, vezme si opět lék na spaní a kruh je uzavřen.

Podle dalšího člena představenstva České lékárnické komory Stanislava Havlíčka je společným znakem těchto skupin léků vznik tolerance. „To znamená, že si tělo na přísun zvykne a pro navození požadovaného účinku vyžaduje vyšší a vyšší dávku. I proto patří k základnímu doporučení užívat tyto léky spíše krátkodobě, v délce nepřesahující dva týdny. Rychlost vzniku tolerance nebo i případné závislosti je přitom pro každý z těchto léků různá,“ upozorňuje doktor Havlíček.

Dočtěte si článek v digitálním vydání LN.


Ve středeční příloze Medicína a věda si dále přečtěte:

  • Léky zneužívají ti, kdo nezvládají své pocity, říká psycholožka
  • Fyzická aktivita je lepší než tablety
  • Nestane se ze mne narkoman?
  • Slibná vakcína proti nádorům

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.