19. července 2018 14:13 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

V přehradní nádrži Seč na Chrudimsku ustoupily sinice

Sečská přehrada. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sečská přehrada. | foto: Roman Horník

PARDUBICE V přehradní nádrži Seč na Chrudimsku v posledních dvou týdnech ustoupily sinice. Začátkem července podle hygieniků voda neodpovídala požadavkům a pro některé lidi představovala zdravotní riziko. Nyní už je pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů u některých vnímavých jedinců jen mírně zvýšená.

„Po koupání se doporučuje osprchovat. Zvýšený výskyt sinic se může v některých lokalitách pláží objevovat vlivem směru větru. Těmto místům je třeba se vyhýbat,“ uvedli hygienici na webu Krajské hygienické stanice.

Zakázané je od poloviny června koupání v rybníku Rosnička na Svitavsku. Příčinou bylo masivní rozšíření sinic, průhlednost vody dosahuje jen 20 centimetrů. Nižší průhlednost vody vykazuje i rybník Hluboký na Pardubicku. Je to však dlouhodobý jev způsobený bahnitým dnem a zdravotní problémy koupajícím nehrozí.

Zcela čisté jsou naopak oblíbené písníky u Mělice a Březhradu na Pardubicku nebo nádrž Konopáč na Chrudimsku. Lidé mohou také zamířit k přehradám Březina na Svitavsku a Pastviny na Orlickoústecku nebo k rybníku Dlouhý u Lanškrouna.

ČTK