Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko bojuje proti nikotinu. Bude testovat školáky

Zdraví

  11:28
MOSKVA - Každý ruský školák starší deseti let projde povinným lékařským testem, který má odhalit případné kuřácké sklony. Podle nařízení ruského ministerstva zdravotnictví budou děti absolvovat dechovou analýzu a rozbor krve.
Odvykání kouření - ilustrační foto

Odvykání kouření - ilustrační foto foto: Shutterstock

Státní pokladnu nařízení přijde odhadem na 35 miliard rublů (22 miliard korun). Rusko se potýká s nikotinovou epidemií a spolu s Čínou je považováno za jednu z kuřáckých supervelmocí.

Povinné testy školáků mají negativní trend zastavit, ale podle odborníků nebudou příliš účinné. Rozbory prý mohou zjistit přítomnost škodlivých látek jen bezprostředně po vykouření cigarety. "Usvědčeni" mohou být navíc i pasivní kuřáci, tedy děti, které vyrůstají v zakouřeném prostředí.

ČTĚTE TAKÉ:

Učitelé kromě toho i bez testů dobře vědí, kdo ve třídě kouří. Jejich možnosti, jak oblibě cigaret zabránit, jsou ale minimální. Nedávno přijatá vládní opatření prý také mnoho nepomohou, přestože jsou na ruské poměry poměrně radikální.

Ruský parlament nedávno schválil protikuřácký zákon, který zakazuje prodej tabákových výrobků ve stáncích a ukládá vysoké pokuty za kouření na veřejných místech. Kouřit bude od 1. července zakázáno na letištích a nádražích, na dětských hřištích či na zastávkách veřejné dopravy.

Autoři: ,
Témata: Rusko, Čína

Pronájem bytu 3+1 57 m2
Pronájem bytu 3+1 57 m2

Kpt. Jaroše, Orlová - Lutyně, okres Karviná
9 000 Kč/měsíc