Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V těhotenství pozor na ejakulaci do pochvy, radí gynekolog

Zdraví

  6:24
Jak jde dohromady sex a těhotenství? Může partnerský styk škodit dítěti? Kdy je vhodné nahradit tradiční sex alternativami? „Pokud není těhotenství komplikováno krvácením, bolestmi břicha s křečemi v děloze či jiným podobným stavem, je možné i v průběhu gravidity normálně provozovat sex. Vyhnul bych se pouze prudkému a hlubokému pronikání do pochvy, které by mohlo podráždit děložní hrdlo a dělohu. Určitě ženám doporučuji, aby se při tom řídily svými vlastními pocity a zdravým rozumem,“ vysvětluje gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.
Sex

Sex foto: Shutterstock

Na sex v těhotnství neexistuje jednotný metr. Některé ženy si sex i s orgasmem v těhotenství užívají, jiným není příjemný. Někdo má chuť na sex v těhotenství zvýšenou, někdo naopak sníženou. Některé ženy také vnímají zvýšené prokrvení a tím také vyšší citlivost pohlavních orgánů jako nepříjemné a sex až jako bolestivý. Jiným naopak zvýšená citlivost dopomůže k rychlejšímu orgasmu. Je to opravdu velmi individuální.

Těhotenství - ilustrační foto.

„Pokud však žena po sexu špiní či krvácí nebo ji bolí břicho, a to zejména v prvních třech měsících, doporučuji se sexu se zavedením penisu do pochvy raději vyhnout, a využít spíše některých alternativních sexuálních praktik. Zde je třeba se jen chránit před možnými infekcemi a v případě, že se pár rozhodne využít praktik, při nichž se užívá dráždění rukou, je vhodné, aby si partner ruce před kontaktem s partnerčinými genitáliemi řádně umyl. Vypustit intimnosti úplně pak doporučuji v případě, že ženě orgasmus vyvolává křeče, tvrdnutí břicha, bolesti či krvácení,“ radí Turčan.

Na zdraví dítěte se podílí strava v těhotenství, vyplývá ze studie v Gambii

„Ejakuace přímo do pochvy? Pokud jsou oba partneři zcela zdraví a ženě nehrozí předčasný porod, ejakulace do pochvy by neměl být problém. Riziko však nastává v případě, kdy muž trpí nějakým zánětem, o němž třeba ani netuší. Touto cestou totiž hrozí infikování partnerky, což pak samo o sobě už může komplikace v těhotenství vyvolat. Dalším problémem může být látka prostaglandin, kterou ejakulát v malé koncentraci obsahuje. Prostaglandiny se totiž tradičně podávají ženám, kterým chtějí lékaři vyvolat porod?“ vysvětluje gynekolog.

Po porodu

Pokud jde o sex po porodu, lékaři doporučují dodržovat takzvané šestinedělí, tedy vyčkat s ním alespoň po dobu šesti týdnů. Důvodem je zejména to, že při porodu se spolu s vypuzením dítěte odlučuje i placenta a v děloze tak vzniká otevřená rána. Ta je pak velmi snadným místem pro průnik jakékoliv infekce. Proto se ženám nedoporučuje nejen sex, ale také koupání ve vaně - vhodnější je určitě sprcha.

Pozdní těhotenství přináší řadu rizik, varují lékaři

„Po uplynutí šesti týdnů by již mělo být vše zhojeno a pak už záleží jen na samotné ženě, zda je pro ni styk příjemný. Pro mnoho žen je sex zpočátku až bolestivý a může trvat i řadu měsíců, než se vše opět upraví. Rozhodně není dobré to na sílu „rozchodit“, jak se říká, protože by to mohlo mít fatální a dlouhodobé dopady na celkovou partnerskou sexualitu,“ říká gynekolog.

Autor: