16. července 2010 11:28 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

V tropickém horku roste riziko zánětů ledvin, důležité je hodně pít

V Bundanoonu už si lidé balenou vodu nekoupí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Bundanoonu už si lidé balenou vodu nekoupí. | foto: Shutterstock

LIBEREC Tropické počasí výrazně zvyšuje riziko zánětů močových cest a ledvin i tvorby močových kamenů. Lidé tomu mohou předejít, když budou pít nejméně dva litry tekutin a převlékat si mokré plavky.

Novinářům to dnes řekl primář liberecké urologie Jan Mečl. V Liberci v současném počasí ošetří denně až 50 pacientů, což je téměř dvakrát víc než obvykle. Oddělení doslova praská ve švech a pacienty už musí ukládat i na přistýlky.

Ledviny a močový měchýř jsou podle Mečla velmi citlivé na déletrvající nedostatek tekutin, prudké změny teploty a vlhkost nebo zapaření v nevhodném oblečení. Velkým rizikem je proto podle něj pobyt v mokrých plavkách a to nejen pro ženy. "Zvlášť muži, kteří se koupou v bermudách, by se měli převlékat," upozornil Mečl.

Vážně ohroženi byli vždy podle něj zejména starší a chronicky nemocní lidé, hlavně diabetici. Letos ale výrazně přibývá mladých pacientů s akutnímu urologickými problémy. "Na zapaření by si měli dávat pozor cyklisté, i těch v našich ambulancích letos výrazně přibývá," dodal primář. Zhruba pět pacientů denně přichází do liberecké ambulance s akutním zánětem. "Každý týden musíme hospitalizovat zhruba stejný počet lidí se závažným zánětem ledvin," poznamenal Mečl. V období dovolených jsou pro pacienty často praktičtí lékaři nedostupní a lidé také podle něj onemocnění podceňují a snaží se léčit sami.

Urologické čaje zánět z těla nevyženou
"Brusinky, urologické čaje a další protizánětlivé preparáty volně dostupné v lékárnách jsou jen podpůrné v rámci prevence, zánět z těla nevyženou," zdůraznil Mečl. Včasná návštěva lékaře podle něj může předejít vážným komplikací, které třeba u zánětu ledvin mohou znamenat trvalé postižení.

Problémům se dá podle Mečla poměrně dobře předcházet, pokud budou lidé pít dostatek tekutin - nejméně dva litry denně. "Nerad vidím kávu, protože dehydruje, a nejsem ani příznivcem silných černých čajů, které obsahují tak vysoké množství oxalátů, že mohou v moči krystalizovat a vytvářet kaménky," upozornil Mečl.

Nepijte studené nápoje
Doporučuje pít hlavně minerálky, které tělu dodají potřebné soli, dobré jsou podle něj i nealkoholické pivo a ovocné čaje. Nápoje by ale neměly být přehnaně studené. Lidé by měli omezit fyzickou námahu a před koupáním v přírodních nádržích by si měli zjistit kvalitu vody. Po koupání by měli převlékat plavky a riziko zánětu snižuje i bezpečný sex.

Podle mluvčí Krajské nemocnice Liberec Alexandry Bednárkové ale není urologie jediným oddělením, které v současném horkém počasí praská ve švech. "Rušno je na traumatologii, protože výrazně přibývá úrazů třeba při pádech ze žebříku nebo při řezání motorovou pilou, časté jsou i úrazy po haváriích hlavně motocyklistů a cyklistů," řekla.

Kvůli kolapsům z horka přibývá pacientů na interně a kolabují i děti, a to včetně těch nejmenších. Děti stejně jako staří lidé necítí podle Mečla žízeň, a tak je nutné jim připomínat, aby pili, a také aby v největším horku zůstali doma v klidu. "Měli bychom se poučit u jižních národů, kde jsou na podobné počasí zvyklí, a zavést polední siestu," dodal primář.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!