Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ebola straší i lékaře. V Sierě Leoně zemřel již jedenáctý

Zdraví

  6:20
FREETOWN/KONKARY - V západoafrické Sieře Leone zemřel na nákazu ebolou již jedenáctý lékař. Podle posledních údajů registrovala Světová zdravotnická organizace (WHO) v Sieře Leone přes 8000 případů eboly a více než 1900 mrtvých. V sousední Guineji dnes vyhořel sklad léčiv potřebných na boj s ebolou. Do epidemií zasažené oblasti míří generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Nakažený americký doktor se připravuje na převoz do USA foto: Reuters

Zesnulý Victor Willoughby patřil ke zdravotníkům s dlouholetými zkušenostmi. Pozitivní test na ebolu měl v sobotu. O jeho smrti informovala agentura AP s odvoláním na Brimu Kargba z místního ministerstva zdravotnictví.

Smrtícímu onemocnění již podlehlo velké množství lékařů a dalšího zdravotnického personálu vzhledem k tomu, že nákaza se šíří především kontaktem s tělesnými tekutinami. Nakaženými jsou tak nejčastěji rodinní příslušníci či zdravotníci, kteří se starají o nemocné.

Opatření proti ebole. Lékařky ukazují dotazník pro cestující.
Ebola se letos stala inspirací pro řadu kostýmů (USA).
Plakát varující před ebolou v nigerijském Lagosu. Slogan hlásá „netřeste si...
Měření teploty u pasové kontroly na mezinárodním letišti v nigerijském Lagosu.

Na letišti v guinejské metropoli Konakry dnes požár zničil zásoby antimalarik a antibiotik, které lékaři používají k podpůrné léčbě eboly. Zatím přímo proti infekci neexistuje žádný schválený lék ani vakcína, několik nadějných preparátů však lékaři testují. Podle WHO by se první účinné vakcíny mohly do západní Afriky dostat do poloviny příštího roku. Podle guinejského koordinátora pomoci naštěstí oheň nezasáhl vedle stojící sklad, který ukrývá zásoby plastových ochranných pomůcek. Příčina vzniku požáru zatím není známa.

ČTĚTE TAKÉ:

Ještě do západní Afriky dorazí generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Během své první návštěvy regionu od vypuknutí epidemie navštíví v doprovodu šéfky WHO Margaret Chanové a koordinátora boje proti ebole doktora Davida Nabarra Ghanu, kde se nachází koordinační centrum, a posléze i samotné postižené země: Libérii, Sierru Leone, Guineu a Mali.

Podle posledních údajů WHO si ebola většinou ve třech západoafrických státech - Guineji, Sieře Leone a Libérii - vyžádala již 6915 obětí z 18.603 případů infekce.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!