12. prosince 2012 15:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pozor na zimní období, varují odborníci. Hrozí více úrazů páteře

Lékaři varují před mrazem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři varují před mrazem | foto: Shutterstock

PRAHA  Zimní období přináší podle lékařů zvýšený počet úrazů páteře. Lidé si je nejčastěji způsobí při zimních sportech, pádech na náledí a autonehodách.

V lepším případě si jen naštípnou či polámou obratle, v horším si poraní také míchu, což vede k ochrnutí, varuje neurochirurg Jiří Chrobok z Nemocnice Na Homolce. Pád je podle statistiků příčinou téměř 60 procent poranění, která si vyžádala nemocniční péči.

"Pádem na kluzkém chodníku jsou kvůli špatné pohyblivosti ohroženi hlavně senioři, proto by měli omezit pohyb venku, když meteorologové hlásí namrzání srážek," dodal neurochirurg Luděk Prokop.

Většina vážných zimních úrazů je podle něj z lyžování, poškozena bývá hlavně bederní páteř. Při sjezdovém lyžování bývá zraněna horní část beder.

Úrazy hrozí i sáňkařům a jezdcům na bobech, mívají poraněnu dolní část bederní páteře. Snowboardisté si při pádu nejčastěji zlomí kosti na rukou, pokud ale padnou prudce dozadu, mohou si těžce poranit i páteř. Zlomeniny obratlů hrozí také při bruslení při dopadu na led.

Důležité jsou helmy a chrániče

"Při sportování proto platí, že by lidé neměli přeceňovat své síly a měli by dělat jen to, co bezpečně umějí. Důležité jsou ochranné pomůcky - helma, chrániče, rukavice, vhodné oblečení a vybavení," shodli se oba lékaři. Samozřejmostí podle nich je správné seřízení lyží ve speciálních servisech.

Nebezpečí hrozí i chodcům na sjezdovkách - při střetu s lyžařem mohou utrpět vážný úraz páteře, měli by se proto sjezdovkám vyhnout.

Chrobok upřesnil, že asi 30 procent poranění páteře doprovází poranění míchy. Zatímco polámané obratle umějí lékaři "spravit", přerušenou míchu nikoli. Léčba kmenovými buňkami je stále ve fázi experimentů na myších.

ČTK, Lidovky.cz

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.