12. prosince 2012 15:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pozor na zimní období, varují odborníci. Hrozí více úrazů páteře

Lékaři varují před mrazem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři varují před mrazem | foto: Shutterstock

PRAHA  Zimní období přináší podle lékařů zvýšený počet úrazů páteře. Lidé si je nejčastěji způsobí při zimních sportech, pádech na náledí a autonehodách.

V lepším případě si jen naštípnou či polámou obratle, v horším si poraní také míchu, což vede k ochrnutí, varuje neurochirurg Jiří Chrobok z Nemocnice Na Homolce. Pád je podle statistiků příčinou téměř 60 procent poranění, která si vyžádala nemocniční péči.

"Pádem na kluzkém chodníku jsou kvůli špatné pohyblivosti ohroženi hlavně senioři, proto by měli omezit pohyb venku, když meteorologové hlásí namrzání srážek," dodal neurochirurg Luděk Prokop.

Většina vážných zimních úrazů je podle něj z lyžování, poškozena bývá hlavně bederní páteř. Při sjezdovém lyžování bývá zraněna horní část beder.

Úrazy hrozí i sáňkařům a jezdcům na bobech, mívají poraněnu dolní část bederní páteře. Snowboardisté si při pádu nejčastěji zlomí kosti na rukou, pokud ale padnou prudce dozadu, mohou si těžce poranit i páteř. Zlomeniny obratlů hrozí také při bruslení při dopadu na led.

Důležité jsou helmy a chrániče

"Při sportování proto platí, že by lidé neměli přeceňovat své síly a měli by dělat jen to, co bezpečně umějí. Důležité jsou ochranné pomůcky - helma, chrániče, rukavice, vhodné oblečení a vybavení," shodli se oba lékaři. Samozřejmostí podle nich je správné seřízení lyží ve speciálních servisech.

Nebezpečí hrozí i chodcům na sjezdovkách - při střetu s lyžařem mohou utrpět vážný úraz páteře, měli by se proto sjezdovkám vyhnout.

Chrobok upřesnil, že asi 30 procent poranění páteře doprovází poranění míchy. Zatímco polámané obratle umějí lékaři "spravit", přerušenou míchu nikoli. Léčba kmenovými buňkami je stále ve fázi experimentů na myších.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.