Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V zimě rozhodně neběhejte. Nechcete přibrat? Choďte, radí obezitolog

Zdraví

  6:46
Nadváhou trpí více než polovina dospělých Čechů, ukázal průzkum. Jak proti tloustnutí bojovat v zimě? Můžeme běhat venku v mrazech, nebo je lepší posilovat doma? „V zimě rozhodně neběhejte, uškodí to nejen respiračnímu ústrojí, ale i kloubům. Nejlepší je chůze,“ říká obezitolog Zlatko Marinov v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Běh v zimě (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Nadváhou trpí více než polovina české populace. Co je hlavní příčinou? Kde tento problém vzniká?
Ve zkratce - vždycky jde o rozdíl mezi energetickým příjmem a výdejem. Přijímáme více než vydáváme. A bohužel v dnešní době se k tomu přidává takzvané obezitogenní prostředí, které se podílí na tom, že v současné době máme epidemii obezity. Lidé se už sice snaží přijímat adekvátní množství potravy, ale problémem zůstává nedostatek pohybu. Nejzávažnějším problémem je právě obezitogenní prostředí. Zakopaný pes je v energetické homeostáze, jehož ústředí máme v mozku. To řídí, kolik máme přijmout, a kolik vydat energie. Lidé ale dostávají špatnou informaci, protože člověk energii vydá, ale nehýbe se: kouká na televizi, je na internetu, má v ruce neustále mobil. Dnešní člověk u většiny činností sedí, ale přitom mu mozek hlásí výdej energie.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Abychom netloustli v zimě, co byste doporučil? Jaký pohyb je v zimním období nejprospěšnější?
Nezdravějším pohybem je chůze a to nejen v zimě. Čtyři kilometry denně stabilizují hmotnost, šest kilometrů denně zaručí úbytek váhy, ale pozor osm a více kilometrů denně? V tu chvíli začne člověk přibírat. Nárazový pohyb člověku spíše uškodí, když ujdete dvacet kilometrů za týden - v jeden den, tělo začne automaticky přibírat.

Lidovky.cz: Je pohyb venku zdravý, i když jsou mrazy? Mohou lidé například běhat, či jezdit do práce na kole? Neuškodí jim to?
Uškodí. Jízda na kole i běh. Protože vždy budete nedostatečně oblečení. A tím trpí dutiny, respirační ústrojí, ale i klouby. Ačkoli si to třeba člověk neuvědomuje, studený proud vzduchu klouby ochlazuje. Jakýkoli pohyb je zdravý, ale... Člověk si umí vytvořit ideální teplotní podmínky. Doma i v práci. V podstatě si vytvoříme ideální podnebí. Pak ale vyjdeme ven a tam není, protože je zima. Lidstvo nemá problém v takových podmínkách žít, o to nejde. Problémem jsou skokové změny. Organismus si s nimi poradí, ale stojí ho to velké úsilí. Jsem nepřítelem tělocvičen a posiloven. Abyste zhubli, zaplatíte příliš mnoho peněz. Běh a jízda na kole - to jsou v podstatě letní sporty. Problém s nimi je v tom, že lidé vlastně nevědí, jak se obléknout. Na běžky, brusle, lyže víte, co si vzít na sebě, ale na běh v mrazu?

Běh v zimě (ilustrační foto)

Lidovky.cz: Je potřeba v zimním období věnovat více času přípravě - rozcvičce?
Není. Protože pokud cvičíte či sportujete rekreačně a ne vrcholově, tělo žádnou rozcvičku nepotřebuje. Je však nutné dávat pozor na odpovídající oblečení, aby nedošlo k prochladnutí svalových skupin, které vede k zatuhnutí, a přepínání svalových úponů. Pohyb sám neublíží, ale když to lidé přeženou, můžou si přivodit závažný úraz.

Lidovky.cz: Jak moc lidem v současné době chybí fyzická práce? Podepisuje se i to na tom, že tloustneme?
Správná odpověď je zapeklitá. Vezměte si chalupáře. Přes týden nedělají nic, potom celý víkend okopávají a pracují a stejně nehubnou, spíše přibírají. Tělo totiž dostává nárazový přísun pohybu, což je pro něj informace, aby zpozornělo a vytvořilo si zásoby na další den. Tohle vše se děje v mozku. Takový člověk své řídící centrum v mozku spíše zmate, než že by prospěl svému tělu.

Autor:
Témata: zima, kloub, Mráz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!