Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Vadí vám zakouřené restaurace? Podepište se pod petici

Zákaz kouření (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zákaz kouření (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA  Občanská iniciativa Česko bez kouře pořádá ve středu před ministerstvem zdravotnictví happening za úplný zákaz kouření v restauracích a dalších veřejných prostorách.

Lidé mohou podepsat petici a poslat dopis ministru Leoši Hegerovi (TOP 09) s výzvou, aby co nejdřív navrhl zákon, který zakáže kouření ve veřejných prostorách. Legislativní náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek řekl, že zákon už se chystá, vláda by ho měla dostat do konce února.

"Rok a půl od parlamentních voleb slyšíme jen sliby, že bude připraven návrh nového zákona, který by znamenal účinnou ochranu před pasivním kouřením pro návštěvníky restaurací i zaměstnance, ale nic konkrétního se dosud nestalo," prohlásila za organizátory petice lékařka Lenka Pipková.

V restauracích se nyní smí kouřit ve stavebně oddělených prostorách. Podle květnového průzkumu je pro úplný zákaz kouření v restauracích 78 procent obyvatel. Pasivní kouření přitom způsobuje v české republice ročně několik tisíc úmrtí a zvyšuje riziko infarktu či rakoviny plic.

V civilizovaných státech je to normální

"Zákaz kouření ve veřejných prostorách je jedním ze znaků vyspělosti státu. Mezi civilizovanými zeměmi je Česká republika jednou z mála, kde taková ochrana ještě nebyla zavedena," uvádí se v dopise ministrovi.

"Myslím, že se tak trošku vlamují do otevřených dveří, protože v chystaném zákoně o ochraně před škodami způsobenými návykovými látkami počítáme s úplným zákazem kouření v restauracích, ve školách a výchovných zařízeních, na dětských hřištích a sportovištích a se sankcí až jeden milion korun za porušení tohoto zákazu," řekl Plíšek.

Zákaz kouření ve veřejných prostorách, jako jsou banky či nádraží, je podle Plíška věcí provozovatele. Debata se ještě povede o zákazu kouření na zastávkách autobusů a tramvají, stejně tak o elektronických cigaretách, které odborníci na odvykání kouření odmítají.

ČTĚTE TAKÉ:

Organizátoři petice by se podle Plíška měli zaměřit hlavně na to, aby připravený zákon podpořila i ostatní ministerstva a schválili jej poslanci a senátoři. "Pokud nám v tomto pomohou, tak to jedině uvítáme," řekl.

Před ministerstvem bude od 11:00 do 12:00 možno podepsat petici u petičního stánku. Kdo bude mít zájem, dostane vzor dopisu ministrovi, může ho doplnit a podepsat. Dopisy mohou lidé psát také poslancům a senátorům, aby na ně vytvořili tlak, že občané opravdu zákaz kouření ve veřejných prostorách chtějí, aby zákonodárci slyšeli i jiné argumenty, než jen od tabákové lobby, shrnula Pipková.

Česká republika počátkem května po osmi letech odkladů ratifikovalo úmluvu Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku. Byla poslední v EU bez ratifikace. V Česku kouří 30 procent lidí nad 15 let, mezi mladými od 15 do 18 let kouří 40 procent.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.